Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stíhání Babiše a Faltýnka může začít. Policie už má černé na bílém, že je sněmovna vydala

Stíhání Babiše a Faltýnka může začít. Policie už má černé na bílém, že je sněmovna vydala

Policie obdržela usnesení sněmovny o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Uvedla to Česká televize s odkazem na státní zastupitelství. Policie chce oba poslance stíhat kvůli podezření, že figurovali v podvodu s 50milionovou dotací pro farmu Čapí hnízdo. 

O vydání dvojice vlivných zákonodárců rozhodla sněmovna minulou středu po mnohahodinovém řečnění. Den poté odeslal usnesení předseda sněmovny Jan Hamáček policii, připomíná ČT.

Oba politiky chce policie obvinit v kauze kolem farmy Čapí hnízdo. Andreje Babiše policisté v žádosti o vydání označili za strůjce údajného podvodu. Účelovou operací podle vyšetřovatelů spolu s dalšími podezřelými měnil vlastnictví areálu tak, aby dosáhl na 50milionovou dotaci, na kterou by jako součást obřího koncernu neměl nárok.

Babiš tvrzení vyšetřovatelů ostře odmítá a opakuje, že jde o záměrně načasovanou snahu, která ho má před volbami politicky zlikvidovat. Babiš i Faltýnek tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Poslanecký klub ANO je v jejich výkladu podpořil a pro vydání nehlasoval. Naopak 123 ze 134 přítomných poslanců odejmutí imunity podpořilo.

Kromě policie případ prověřuje také Evropský úřad proti podvodům. Policie by po obvinění politiků musela případ vyšetřit do nadcházejících voleb. S očekávaným znovuzvolením Babiš i Faltýnek znovu získají imunitu. O jejich vydání by se pak hlasovala znovu sněmovna, už ale v novém, povolebním složení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1