Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stovky masek, hory jídla a pálenka. Podívejte se, jak se po Česku slaví masopust

Stovky masek, hory jídla a pálenka. Podívejte se, jak se po Česku slaví masopust

Po celé zemi budou o víkendu ulicemi měst a obcemi procházet průvody masek, které jsou součástí masopustních oslav. Název masopust odkazuje na náboženský původ tohoto několikadenního lidového svátku. Masopust, spojený kromě masek třeba se zabijačkami, končí na Popeleční středu, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi.

Masopust na Milevsku nabídl jarmark, koncerty a odpoledne samotný rej masek. Průvod více než sedmi stovek masek navíc mohli lidé sledovat na velkoplošné obrazovce. Letošní oslavy byly spojeny s fanděním olympijské rychlobruslařce Karolíně Erbanové, která je patronkou Milevských maškar. Dalšími velkými oslavami v Česku jsou třeba Zákupský masopust na Českolipsku se soutěží v pojídání knedlíků a hodem polenem nebo Líšeňské ostatky v Brně, jejichž součástí je i zastřelení medvěda či tradiční pochovávání basy.

Dnes se rovněž pořádalo v Praze Malostranské masopustní veselí, které začalo před hostincem U Černého vola na Loretánském náměstí, nebo vietnamsko-český festival lunárního roku a staročeského masopustu v tržnici Sapa. Masopusty se konají také v Chebu, Kroměříži, na Horním náměstí v Olomouci nebo v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích na Kladensku. Medvěd v průvodu masek a zabijačkové pochoutky nebudou chybět ani na Poberounském masopustu v Zadní Třebani na Berounsku nebo vesnickém masopustu na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku.

Na neděli chystá masopust ještě třeba památkově chráněný areál Šrámkův statek Piletice na Královéhradecku nebo Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1