Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strany chtějí změny ve financování kampaní. Vadí jim zásahy ze zahraničí i odrazení malých dárců

Strany chtějí změny ve financování kampaní. Vadí jim zásahy ze zahraničí i odrazení malých dárců

Pravidla pro financování volebních kampaní se mohou dočkat změn. Podzimní parlamentní volby a následné prezidentské klání představovaly první test pro politické strany a kandidáty, na které nově dohlíží speciální úřad. Po udělení prvních sankcí vychází na povrch i zásadní problémy v legislativě, které by chtěli politici změnit. Stěžují se na financování ze zahraničí, neprůhledné sponzory i omezení pro drobné dárce. Změny připouští i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

„První dvě kampaně pod dohledem úřadu opravdu přinesly několik podnětů pro úpravy zákona, ať už technického, nebo koncepčního rázu,“ uvedl pro INFO.CZ člen úřadu Jan Outlý. „Hodláme tyto podněty prezentovat a legislativní změny doporučit, ale domníváme se, že logické bude, když tak učiníme až poté, co proběhne kontrola obou kampaní. Tou sněmovní se nyní zabýváme, prezidentská přijde vzhledem k termínu vyúčtování kampaní na řadu až později na jaře,“ dodává. Prezidentští kandidáti mají čas do konce dubna.

S kritikou už se začaly ozývat i samotné politické strany. Na problematické body upozorňují partaje zastoupené ve sněmovně. Některé by chtěly změny co možná nejdříve.

Jak trestat zahraniční subjekty?

Stranám vadí například to, že úřad nepostihuje zahraniční subjekty. A to ani v případě, že by se rozhodly třeba oblepit zemi letáky v prospěch, ale i neprospěch některé strany. „Na začátku října se na mnohých billboardových plochách po celé České republice i na internetových stránkách objevila negativní kampaň zaměřená nejen proti STAN, ale různým subjektům zastoupeným v senátu,“ popsal na semináři ve sněmovně, který k tématu uspořádali Starostové a nezávislí, jejich zástupce Štěpán Hoffman. Konkrétně šlo o kampaň proti sedmnácti senátorům, kteří navrhovali zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích zakazující billboardy u silnic. Ty označovala za „zaprodance bigboardů“.

„Reklama nebyla označená povinnými údaji o zadavateli a zpracovateli. Naše jediná možnost, jak se tomu bránit byla ta, že jsme podali podnět úřadu. Doufali jsme, že v co nejkratší době nastane nějaká náprava,“ dodává Hoffman. Odpověď od úřadu podle něj přišla až v lednu, tedy po volbách. „Úřad zjistil, kdo si reklamu zadal, byla to zahraniční právnická osoba se sídlem ve Spojených státech,“ dodává. V kompetenci úřadu už ale nebylo firmu nějak postihnout. To by se mělo podle STAN měla změnit.

„Souhlasím, že úřad mohl pokus učinit. Budeme se o tom bavit,“ reaguje Outlý s tím, že se úřad otázkou zahraničních subjektů zabývá.

„Drobné dárce svlékáme donaha“

Podle zástupce Pirátů Štěpán Štrébl strany kvůli novému zákonu příliš zasahují do soukromí drobných dárců a dobrovolníků. „Každý člověk, který si chtěl dát náš banner na plot, tak se musel zaregistrovat. Zároveň jsme od nich museli získat adresu trvalého bydliště, datum narození a to zveřejnit na webových stránkách a ve finanční zprávě ke kampani. To přímo zákon ukládá,“ popisuje Štrébl s tím, že je to podle něj vůči podporovatelům nešetrné. Podle Jaroslava Poláčka z TOP 09 strany dárce na webu doslova „svléknou donaha“, což je může odradit se vůbec zapojit.

„Ze subjektivního pohledu bych se ztotožnil s úpravou, která platí v řadě zemí a kde jsou dárci zveřejňováni od určité částky,“ uvedl Outlý. V Česku by podle něj mohlo jít třeba o příspěvky nad tisíc korun.

Další test budou pro kandidáty představovat volby do senátu. Pro ty komunální pravidla neplatí. „Komunální volby zůstaly zcela mimo regulaci nové legislativy o transparentnosti kampaní. Takže ani nic, co se v nich odehraje, nebude v gesci úřadu,“ uvedl už před časem pro INFO.CZ Outlý.

„Zpřesnění legislativy je normální“ 

Pochybnosti o tom, zda je zákon, který si politické strany prostřednictvím svých zákonodárců samy schválily, dostatečně konkrétní, provázely činnost úřadu už od jeho vzniku. „Souhlasím s tím, že kampaň je v zákoně definována velmi široce a že do ní spadá v podstatě cokoliv. Na druhou stranu si myslím, že to je dobře, protože jakékoliv výjimky by v českých podmínkách znamenaly, že by strany začaly hledat prostor, jak uniknout regulaci,“ uvedl na začátku fungování úřadu v rozhovoru Outlý.

„Myslím, že každou změnu je dobré nechat usadit. Uvidíme, jak proběhnou volby, jak bude vypadat následná kontrola úřadu, na co všechno narazíme. To, že je nutné po čase novou legislativu zpřesnit, je asi normální,“ dodával tehdy.

V minulých měsících řešil úřad například nedostatečně označenou publikaci hnutí ANO O čem sním, když náhodou spím, billboardy propagující knihu rozhovorů s Milošem Zemanem nebo jeho výjezdy do krajů před prezidentskými volbami.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1