Strany hledají miliony na drahou kampaň. Kasy plní z příspěvků i vlastního podnikání | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strany hledají miliony na drahou kampaň. Kasy plní z příspěvků i vlastního podnikání

Strany hledají miliony na drahou kampaň. Kasy plní z příspěvků i vlastního podnikání

Provoz velké politické strany rozhodně není nijak levná záležitost a snadno může spolykat stovky milionů korun. Valná část je příspěvek od státu na základě volebního výsledku, partaje ovšem můžou vydělávat i samy. Situaci mapoval server E15.

Příspěvky od státu, dary a členské příspěvky tvoří většinu příjmů politických stran. Na drahé volební kampaně do zastupitelstev a Senátu, které brzy začnou v plné síle, budou strany potřebovat desítky milionů – a ne všechny na to mají.

Zadlužená centrála ČSSD, která kvůli špatným volebním výsledkům získala loni o dost méně státních příspěvků, chce například vydat na volby jen deset milionů korun a vyzývá regiony, aby si zdroje na kampaň našly samy. Ty zřejmě sáhnou především po darech, další peníze si ale mohou opatřit i samy.

Zákon zakazuje samotným stranám podnikat, dovoluje jim ale vlastnit obchodní společnosti a získávat z nich příjmy. To však žádná ze sněmovních stran nedělá. Místo toho například pořádají kulturní akce. „Máme příjmy z dobrovolného vstupného na pirátské akce, jako jsou VyOsení nebo PirateCon, kterých je několik za rok,“ uvedla mluvčí Pirátů Karolína Sadílková s tím, že utržené peníze strana darovala na dobročinné účely.

„Za kulturní akce byl loňském roce příjem 63 tisíc korun,“ říká za TOP 09 mluvčí Lenka Brandtová. Některé strany také prodávají propagační materiály či mají další výdělečné činnosti, ale obecně se jedná v porovnání s celkovými příjmy o drobné.

Výrazně více si vydělají strany, které vlastní nemovitosti. ČSSD, ODS, komunisté a lidovci si pronájmy svých prostor restauracím a obchodům přijdou ročně i na dvacet milionů.

Pokračování článku a hospodaření stran podorbně na serveru E15 >>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.