Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Středula pro INFO.CZ: Věřím, že přijdou jednání s Babišem o platech a nebudou muset být protesty

Středula pro INFO.CZ: Věřím, že přijdou jednání s Babišem o platech a nebudou muset být protesty

Navyšovaní platů zaměstnanců ve veřejném sektoru by se mělo přiblížit co nejvíce odborářským požadavkům. Trvá na tom předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček, který se dopoledne s odbory sešel. Pro ty je nyní klíčová schůzka s premiérem Andrejem Babišem a dalšími členy vlády, kteří si navyšování představují jinak. Pomůže jim podpora ČSSD? „Jestliže je vládní koalice skutečnou koalicí, tak předpokládám, že budou jednat o tom prostoru, který se nachází na vládní straně,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Pokud by k dohodě nedošlo, bude stávka? „Já věřím, že přijde jednání a nebudou muset být žádné protesty,“ míní Středula.

Co je hlavním výsledkem vaší dnešní schůzky se sociálnědemokratickými ministry Janem Hamáčkem a Janou Maláčovou?

Při setkání, které se uskutečnilo v červenci (vláda a odbory o platech jednaly na začátku července, na jejich růstu se nedohodly – pozn.red.), ještě nebyla ve funkci paní ministryně Maláčová, ale pan ministr Krčál. Pro odbory bylo důležité, abychom nahradili tento námi nezpůsobený nedostatek a paní ministryni jsme informovali o vývoji, aby se mohla podle toho rozhodnout.

Druhá část jednání se týkala toho, jaký je postoj sociální demokracie k požadavkům odborů na růst platů pro rok 2019. Tomu jsme věnovali největší díl diskuse, včetně návrhů na minimální mzdu.

Jeden z důvodů, proč byla jednání (s vládou – pozn.red.) přerušena, byla skutečnost, že nebyla ještě známa červencová predikce ministerstva financí, tedy předpoklad, jak se bude vyvíjet ekonomika. Právě tato predikce je důležitá pro sestavení státního rozpočtu, a to i včetně části, která se týká platů ve státní sféře. Proto jsme potřebovali se sociální demokracií mluvit a přivítali jsme, že se s námi chce na toto téma bavit pan předseda Hamáček a paní ministryně Maláčová.

Chtěli byste ale jednat s premiérem Andrejem Babišem a dalšími členy vlády. Schůzka by se podle vás měla odehrát už v srpnu. Uskuteční se?

Já jsem viděl tu reakci, která hovoří o tom, že pana předsedu vlády údajně na toto téma nikdo nepožádal o schůzku (Andrej Babiš dnes na dotaz ČTK uvedl, že ho odbory o schůzku nepožádaly - pozn.red.). Toto ale není vůbec předmětem. Paní ministryně (ministryně financí Alena Schillerová – pozn.red.) na poslední schůzce řekla, že se toto jednání uskuteční.

Není to tedy o tom, že bychom měli někoho žádat. Bylo slíbeno z vládní strany, že se tato schůzka uskuteční poté, co bude známa červencová predikce. Shodli jsme se, že bychom rádi uskutečnili dohodu o vývoji platů kolem 15. srpna. Je tady tedy úplně jiný modus operandi, než jaký momentálně formuluje pan premiér. Mohlo se ale stát, že to za tu dobu mohl pozapomenout.

Konkrétní termín ale tedy zatím nemáte?

Ministři za finance, práci a vnitro jsou pověřeni tímto jednáním.

Vy jste přišli s požadavkem desetiprocentního plošného navýšení. Premiér Babiš na něj zatím nepřistupuje.

Jedná se o vyjednávání. My jsme se ještě nedostali k diskusi, kolik to ve skutečnosti bude. Zatím jsou pouze dvě hranice. První je ta, kterou zveřejnilo ministerstvo financí na tiskové konferenci v červenci. To znamená 15 procent učitelům, šest procent objemu dalším a dvě procenta do tarifu. Náš požadavek je deset procent (do tarifu, pozn. red.). A já věřím, že se v tom meziprostoru na nějaké částce shodneme.

Sociální demokracie se staví na stranu odborů.

Pan Hamáček řekl, že by se chtěl přiblížit požadavku odborů. Není to tak, že by to mělo být jednoznačně deset procent. Je to vyjednávání.

Kloní se ale k té vaší hranici.

Ano, to je pravda.

Jak velká výhoda to pro vás je? Jak silné slovo bude mít sociální demokracie?

Jestliže je vládní koalice skutečnou koalicí, tak předpokládám, že budou jednat o tom prostoru, který se nachází na vládní straně. Zatím jsme jednali s jednou z koaličních stran. S paní ministryní financí jsme jednali minule a já jsem pln optimismu, že shodu najdeme.

Kdyby se shodu nepodařilo najít, nebo by se schůzka vůbec neuskutečnila, může přijít před volbami stávka?

Já věřím, že přijde jednání a nebudou muset být žádné protesty.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1