Stres a úmorný zápach. Novinářka popsala práci za minimum a otřesné podmínky v továrně Agrofertu | info.cz

Články odjinud

Stres a úmorný zápach. Novinářka popsala práci za minimum a otřesné podmínky v továrně Agrofertu

Křik, nadávky, stres a přesčasy v továrně bez oken. Tak vypadá práce v drůbežárně ve Vodňanech, která patří do koncernu Agrofert spadajícího do svěřeneckého fondu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Reportáž z ní přinesl web A2larm.cz v rámci cyklu Hrdinové kapitalistické práce, v němž novinářka Saša Uhlová mapuje prostředí nejhůře placených zaměstnání.

Uhlová popisuje, že jí Agrofert za práci platil základní sumu 65,5 koruny na hodinu. Pracovala v dvousměnném provozu. Ranní služby začínaly z neděle na pondělí o půlnoci, v úterý ve čtyři ráno a další dny v šest. Odpolední směny nemají ohraničený konec.

Lékařská prohlídka před nástupem do zaměstnání je formalita. Novinářka zaplatila pět set korun a razítko dostala bez kontroly. Samotnou práci vykonávala v chladné zapáchající hale se špatným osvětlením a bez oken.

Vedoucím pracovníkům je často jen lehce nad dvacet let. Uhlové šéfovala 21letá Češka Pamela, která ve firmě pracuje od 17 let. Pamela byla podle novinářky nekomunikativní a neuměla zadávat práci, z čehož pramenily časté konflikty mezi zaměstnanci.

V náročném prostředí plném stresu a křiku plnila Uhlová často zbytečné úkoly. „Pořád se strašně spěchalo, plnily se plastové vaničky a pak, když prošly balením v ochranné atmosféře, se často ukázalo, že jich bylo moc, a trávili jsme čas tím, že jsme je rozbíjeli,“ píše v reportáži.

„Většinu zaměstnanců na porcovně tvořily starší ženy, ale bylo tu i docela dost mladých a mezi nimi i muži, většinou cizinci. Vlastně nejméně tu bylo starších mužů. Agenturní pracovníci byli všichni cizinci a odhadem jich byla zhruba polovina. Ukrajinci, Rumuni, rumunští Romové, lidé z různých částí Asie. Někteří tu pracovali zjevně dlouho, uměli trochu česky, ale většina česky neuměla,“ popsala Uhlová s tím, že lidé najatí agenturou pracovali i nad rámec zákonem povolené doby za nižší odměnu, než jakou měli kmenoví zaměstnanci

Novinářka vyprávěla i příběh rumunského páru, který vydělané peníze posílal svým dětem zpět do Rumunska. Pracovali 63 hodin týdně, měli zdravotní problémy a děti neviděli rok. Pracovní smlouvu v té době neměli a neměli ani zdravotní pojištění.

Drůbežárna ve Vodňanech patří do koncernu Agrogfert, který spravuje svěřenský fond bývalého ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Reportáž z něj je jednou ze série textů Uhlové, ze kterých později má vzniknout i kniha a film.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud