Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stres a úmorný zápach. Novinářka popsala práci za minimum a otřesné podmínky v továrně Agrofertu

Stres a úmorný zápach. Novinářka popsala práci za minimum a otřesné podmínky v továrně Agrofertu

Křik, nadávky, stres a přesčasy v továrně bez oken. Tak vypadá práce v drůbežárně ve Vodňanech, která patří do koncernu Agrofert spadajícího do svěřeneckého fondu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Reportáž z ní přinesl web A2larm.cz v rámci cyklu Hrdinové kapitalistické práce, v němž novinářka Saša Uhlová mapuje prostředí nejhůře placených zaměstnání.

Uhlová popisuje, že jí Agrofert za práci platil základní sumu 65,5 koruny na hodinu. Pracovala v dvousměnném provozu. Ranní služby začínaly z neděle na pondělí o půlnoci, v úterý ve čtyři ráno a další dny v šest. Odpolední směny nemají ohraničený konec.

Lékařská prohlídka před nástupem do zaměstnání je formalita. Novinářka zaplatila pět set korun a razítko dostala bez kontroly. Samotnou práci vykonávala v chladné zapáchající hale se špatným osvětlením a bez oken.

Vedoucím pracovníkům je často jen lehce nad dvacet let. Uhlové šéfovala 21letá Češka Pamela, která ve firmě pracuje od 17 let. Pamela byla podle novinářky nekomunikativní a neuměla zadávat práci, z čehož pramenily časté konflikty mezi zaměstnanci.

V náročném prostředí plném stresu a křiku plnila Uhlová často zbytečné úkoly. „Pořád se strašně spěchalo, plnily se plastové vaničky a pak, když prošly balením v ochranné atmosféře, se často ukázalo, že jich bylo moc, a trávili jsme čas tím, že jsme je rozbíjeli,“ píše v reportáži.

„Většinu zaměstnanců na porcovně tvořily starší ženy, ale bylo tu i docela dost mladých a mezi nimi i muži, většinou cizinci. Vlastně nejméně tu bylo starších mužů. Agenturní pracovníci byli všichni cizinci a odhadem jich byla zhruba polovina. Ukrajinci, Rumuni, rumunští Romové, lidé z různých částí Asie. Někteří tu pracovali zjevně dlouho, uměli trochu česky, ale většina česky neuměla,“ popsala Uhlová s tím, že lidé najatí agenturou pracovali i nad rámec zákonem povolené doby za nižší odměnu, než jakou měli kmenoví zaměstnanci

Novinářka vyprávěla i příběh rumunského páru, který vydělané peníze posílal svým dětem zpět do Rumunska. Pracovali 63 hodin týdně, měli zdravotní problémy a děti neviděli rok. Pracovní smlouvu v té době neměli a neměli ani zdravotní pojištění.

Drůbežárna ve Vodňanech patří do koncernu Agrogfert, který spravuje svěřenský fond bývalého ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Reportáž z něj je jednou ze série textů Uhlové, ze kterých později má vzniknout i kniha a film.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744