Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stres všude kolem nás

Stres všude kolem nás
 

Všichni jsme stres mnohokrát zažili. Dokážete ale přesně pojmenovat, co to stres vlastně je? A uvědomujete si, jaké dopady má na váš život? Stres je stav, kdy jsme vystaveni mimořádným podmínkám a náš organismus na to odpovídá obrannou reakcí, která se nazývá "útok nebo útěk". Při ní se zvyšuje srdeční frekvence, zostřují se smysly, svaly protéká více krve... Kdysi dávno se stresový mechanismus u člověka vyvinul jako ochrana před predátory a dalšími formami nebezpečí.

V dnešní době nás stres chrání před stoupající zátěží v zaměstnání i doma. V přiměřené míře nám totiž pomáhá zdolat výzvy života, protože nás uvede do stavu, kdy s problémem aktivně bojujeme. Dlouhodobý stres ale může člověka velmi vyčerpat, což může vést k chronické únavě, syndromu vyhoření a dalším vážným zdravotním komplikacím, v extrémních případech dokonce ke smrti.

autor: Schwabe

Ovšem není stres jako stres. Mluvíme-li o stresu, je důležité uvědomit si, s jakým typem máme co do činění. Bez problémů zvládnutelný stres nazýváme hypostres, ten intenzivní pak hyperstres.

A víte, že dokonce i očekávání pozitivních událostí v nás dokáže vyvolat stres? Odborníci ho nazývají eustres a prožíváme ho většinou v podobě těšení se na něco či jako radostné vzrušení. Pravda, přináší nám sice euforické pocity, ale i tento druh má ve výsledku na náš organismus negativní vliv. Stres je zkrátka všudypřítomný, působí na nás ze všech stran a je třeba čelit mu - ať už zdravým životním stylem s dostatkem pohybu i odpočinku nebo speciálními potravinovými doplňky, které nám pomohou těžké situace života překonat.

Lék z přírody

Vitango je první tradiční léčivý přípravek s extraktem z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) může pomoci při projevech stresu, zvýšiuje odolnost vůči stresu a zmírňuje tělesnou i fyzickou únavu.

Vitango působí jako tzv. adaptogen s dvojím účinkem:

Zlepšuje tvorbu energie v buňkách a může tak pomáhat při snížení duševní a tělesné únavy zapříčiněné stresem.

autor: Schwabe

Normalizuje hladiny stresových hormonů v krvi (adrenalin a kortizol) a ovlivňuje tak reakci těla na stres. Tím může navodit úlevu od projevů stresu.

www.vitango.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744