Střet zájmů v Brně, v Praze účelové jednání? Komunální piráti a jejich kauzy | info.cz

Články odjinud

Střet zájmů v Brně, v Praze účelové jednání? Komunální piráti a jejich kauzy

Volební úspěch Pirátů byl z velké části vysvětlovaný tím, že na české politické scéně představovali čerstvý vítr a přinesli nové tváře. S kritikou zaběhlých pořádků prorazili na komunální i celostátní úrovni. S odstupem času se ale ukazuje, že ani jim se všemožné kauzy nevyhýbají. A stejně jako tradiční politici ani Piráti nevidí na svém počínání v daných případech nic špatného.

Když se Markéta Gregorová coby dvojka pirátské kandidátky dostala v letošních volbách do Evropského parlamentu, bylo potřeba najít nahradit ji v brněnském zastupitelstvu. Její křeslo získala Monika Lukášová Spilková, která je zároveň uvolněnou předsedkyní kontrolního výboru městské části Brno-střed. Ta tedy z postu předsedkyně kontrolního výboru městské části jako opoziční politička dohlíží na činnost a hospodařením koaličních ODS a KDU-ČSL, přičemž jako zastupitelka města Brna za Piráty je s těmito stranami v koalici.

Co by u tradičních politiků mohlo být považováno za střet zájmů v případě pirátské političky nepředstavuje překážku. „Na pozici neuvolněné zastupitelky města Brna jsem nastoupila jako náhradnice před necelým měsícem, práci na Brno-střed v kontrolním výboru odvádím již od konce loňského roku a s ohledem na zjištění, ke kterým jsme spolu s dalšími kolegy z kontrolního výboru došli a stále přicházíme, chci v práci pokračovat,“ sdělila Lukáčová Spilková pro INFO.CZ. „To, že je Pirátská strana s někým v koalici, neznamená, že bude mlčet k případným pochybením ze strany koaličních partnerů ať již na úrovni samotného magistrátu nebo 'o patro níže', kde je v opozici,“ dodala s tím, že neplánuje na svém působení nic měnit, pokud se neukáže, že by nebyla schopna plnohodnotně odvádět práci na obou zastupitelských postech.

S jiným případem se potýká Praha, kde se starosta páté městské části, pirát Daniel Mazur, přihlásil k trvalému pobytu jen krátce před komunálními volbami, čímž splnil zákonnou podmínku, aby vůbec mohl na daném území kandidovat. Navzdory tomu, že se Mazur angažoval v komunální politice na Praze 6, kde kandidoval i v předchozích volbách, přehlásil si trvalé bydliště do bytu, který obývá jeho spolustraník Michal Jokeš, jenž na pirátské kandidátce vedené Mazurem kandidoval na 16. místě. 

Stejně jako Lukášová Spilková ani Mazur nespatřuje na svém jednání nic závadného a popírá jeho účelovost. „V okolí bydlí podstatná část mé užší rodiny a několik dlouholetých přátel. Proto splnit navíc zákonnou podmínku volitelnosti v Praze 5 nejenom neporušuje pirátské hodnoty, ale je konzistentní s tím, že svoji práci pro městskou část myslím od počátku vážně,“ okomentoval pro INFO.CZ Mazur svou změnu bydliště s tím, že po návratu ze zahraničí v roce 2016 se začal na Praze 5 angažovat. Mazur tvrdí, že v místě nového trvalého pobytu skutečně průběžné pobývá. To nicméně odporuje dokumentům, které má redakce INFO.CZ k dispozici, v nichž majitel bytu žádá o úpravu nájemného a výslovně uvádí, že Mazur se na dané adrese nezdržuje a má zde pouze evidováno trvalé bydliště.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud