Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stupňující se tlak komunistů je logický: Babišova vláda na nich bude závislá, shodují se experti

Stupňující se tlak komunistů je logický: Babišova vláda na nich bude závislá, shodují se experti

Máloco vypovídá o křehkosti vznikající dohody o menšinové vládě složené z hnutí ANO a ČSSD víc, než stupňující se tlak komunistů. Jako by nestačily trable a pnutí uvnitř ČSSD. Andrej Babiš bude muset tento týden čelit také novým požadavkům KSČM. Její předseda Vojtěch Filip se totiž nechal o víkendu slyšet, že komunisté nejsou spokojeni s programovým prohlášením vlády. Konkrétně jim vadí závazek posilovat zahraniční vojenské mise. Podle politologů je ale tlak KSČM logický. Vláda bude totiž na hlasech jejích poslanců závislá.

„Každá strana vstupující do jednání o vládě, ať už v podobě přímého koaličního člena nebo subjektu stojícího mimo, na němž je ale koalice závislá, se snaží maximalizovat svůj vliv,“ upozorňuje v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Petr Just. Podle něj to platí o to více, pokud jde o vládu menšinovou, navíc závislou pouze na jedné politické straně. Jeho kolega Lukáš Jelínek v této souvislosti hovoří o potenciálně nestabilním vládnutí.

Zároveň upozorňuje, že odpor KSČM proti vojenským misím není ničím novým. „Zazněl už nedávno při snaze první Babišovy vlády navýšit počty vojáků v zahraničí. Také tenkrát řekli, že druhé vládě by to neodpustili. Proto se divím, že hnutí ANO s ČSSD představily formulaci, jež s posilováním misí počítá. Buď byli Babiš s Hamáčkem tak zaujatí vlastními rozhovory, že na komunisty zapomněli, nebo schválně rozehrávají konflikt s komunisty, aby ukázali, že nejsou jako oni,“ uvažuje Jelínek.

Podle něj se nakonec může klidně stát, že KSČM aktivně vládu nepodpoří, ale bude hlasovat nohama, tj. že před hlasováním o důvěře opustí sněmovní sál a sníží tak kvórum nutné pro obdržení důvěry vládě. KSČM disponuje patnácti poslanci a při hlasování o důvěře vláda musí získat většinu přítomných poslanců, nikoli většinu všech (tedy 101 ze dvou set), jako tomu je při hlasování o nedůvěře. Hnutí ANO a ČSSD mají přitom v dolní komoře celkem třiadevadesát poslanců.

Pokud jde o KSČM jakožto stranu, která nebude přímo součástí koalice, Just upozorňuje, že pozice a možnosti takového subjektu ovlivňovat budoucí vládní uspořádání závisí nejen na síle a velikosti strany, ale i na tom, zda je pro danou vládní sestavu nahraditelnou či nikoli. „A to je právě situace, která nyní hraje do karet komunistům. V současné chvíli totiž využívají situace, neboť možnosti ustavení vlády s podporou sněmovny jsou v dané situaci velmi omezené,“ vysvětluje Just.

Jinak řečeno: Just upozorňuje, že varianta vlády závislé na jejich hlasech je jednou z mála, ne-li dokonce jedinou možností, která aspoň teoreticky pracuje s vládou, která bude disponovat důvěrou většiny poslanců. „V takové situaci mají strany obecně tendenci své požadavky navyšovat a stupňovat. A komunisté přesně to nyní činí,“ vysvětluje Just. Komunisté totiž nekritizují pouze návrh, který počítá s posilováním zahraničních misí České republiky.

Trvají také na pozicích v orgánech státních a polostátních firem a zároveň chtějí mluvit do personálního složení vlády. Konkrétně se jim nelíbí stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a požadují jeho výměnu. Navíc chtějí podobně jako někteří sociální demokraté znát celkové personální složení vlády. A zatímco sociální demokraté již přislíbili, že své nominace zveřejní, Andrej Babiš to dnes na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem odmítl. Prý jména nových ministrů oznámí ze všeho nejdřív prezidentu Miloši Zemanovi.

„Zatímco spor o mise je standardní politické téma a KSČM coby extrémní levicová strana má právo odmítat NATO či vojenské mise, tak za něco zcela absurdního považuji snahu cpát politiky do orgánů státních firem a organizací,“ glosuje postup komunistů Jelínek. Filip tak podle něj říká, že bylo dost nepolitické politiky. „Ve skutečnosti si chtějí komunisté spravit skóre: v minulosti ekonomické posty neměli, teď mají šanci si přijít na své. A jsme zvědav, zda Babiš definitivně zapomene na řeči o potřebě vystřídat politiky experty a komunistům ustoupí,“ říká Jelínek.

V této souvislosti hovoří také o tom, že tendence KSČM mluvit do personálního obsazení ministerstev může být jen jistou hrou pro veřejnost. „Potřebují předvést, že se s nimi ostatní baví a oni mají nějaký vliv. Ve skutečnosti ale myslím, že toto téma bude nejméně důležité a po několika slovních exhibicích vyšumí,“ odhaduje politolog. V takovém případě bude vznik vlády záviset už téměř výhradně na výsledku vnitrostranického referenda sociální demokracie.

Atmosféra ve straně je přitom podle dostupných informací značně napjatá. Z pozice sociálních demokratů je totiž krajně problematické nalézt pozitiva případného vládního angažmá. „Klady vidím dva. Za prvé, že tu snad konečně bude plnohodnotná vláda, legislativně aktivní a v zahraničí respektovaná. Za druhé se zdá, že bude mít sociálně laděný program,“ říká Jelínek.

Nevýhody ale podle něj převažují. „Koalice bude stvrzením toho, že nevadí, když politik je trestně stíhán za finanční triky. Bude legitimizovat způsoby lídra hnutí, které se samo označuje za protestní a antisystémové. Zároveň bude legitimizovat komunisty coby akceptovatelný politický proud,“ vypočítává Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Navíc opakuje, že půjde o menšinovou koaliční vládu, což podle něj samo o sobě zadělává na nestabilitu.

„Vláda bude sice mít ambice ohledně výdajů, avšak nebude mít řádně pokrytou příjmovou stránku - máme-li věřit Babišovi, že ČSSD ustoupila od zvyšování daní. Kde ale v delším časovém výhledu vláda vezme prostředky na své cíle?,“ táže se politolog. V neposlední řadě sociálním demokratům v případě vládního angažmá podle Jelínka hrozí, že z nich učiní malou politickou formaci typu lidovců, která je ráda, když aspoň může sedět ve vládě.

A nejen to: „Vládní angažmá může sociální demokracii také rovnou vyšoupnout z Poslanecké sněmovny.“ Příčina takto skeptické prognózy? Podle Jelínka se může klidně stát, že voliči získají pocit, že jim na realizaci sociálně demokratické politiky stačí hnutí ANO. „Kdyby ČSSD upřela síly spíš na snahu dát dohromady svoji značku a vnitřní struktury, udělala by lépe,“ uzavírá Lukáš Jelínek rozhovor pro INFO.CZ.

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1