Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stupňující se tlak komunistů je logický: Babišova vláda na nich bude závislá, shodují se experti

Stupňující se tlak komunistů je logický: Babišova vláda na nich bude závislá, shodují se experti

Máloco vypovídá o křehkosti vznikající dohody o menšinové vládě složené z hnutí ANO a ČSSD víc, než stupňující se tlak komunistů. Jako by nestačily trable a pnutí uvnitř ČSSD. Andrej Babiš bude muset tento týden čelit také novým požadavkům KSČM. Její předseda Vojtěch Filip se totiž nechal o víkendu slyšet, že komunisté nejsou spokojeni s programovým prohlášením vlády. Konkrétně jim vadí závazek posilovat zahraniční vojenské mise. Podle politologů je ale tlak KSČM logický. Vláda bude totiž na hlasech jejích poslanců závislá.

„Každá strana vstupující do jednání o vládě, ať už v podobě přímého koaličního člena nebo subjektu stojícího mimo, na němž je ale koalice závislá, se snaží maximalizovat svůj vliv,“ upozorňuje v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Petr Just. Podle něj to platí o to více, pokud jde o vládu menšinovou, navíc závislou pouze na jedné politické straně. Jeho kolega Lukáš Jelínek v této souvislosti hovoří o potenciálně nestabilním vládnutí.

Zároveň upozorňuje, že odpor KSČM proti vojenským misím není ničím novým. „Zazněl už nedávno při snaze první Babišovy vlády navýšit počty vojáků v zahraničí. Také tenkrát řekli, že druhé vládě by to neodpustili. Proto se divím, že hnutí ANO s ČSSD představily formulaci, jež s posilováním misí počítá. Buď byli Babiš s Hamáčkem tak zaujatí vlastními rozhovory, že na komunisty zapomněli, nebo schválně rozehrávají konflikt s komunisty, aby ukázali, že nejsou jako oni,“ uvažuje Jelínek.

Podle něj se nakonec může klidně stát, že KSČM aktivně vládu nepodpoří, ale bude hlasovat nohama, tj. že před hlasováním o důvěře opustí sněmovní sál a sníží tak kvórum nutné pro obdržení důvěry vládě. KSČM disponuje patnácti poslanci a při hlasování o důvěře vláda musí získat většinu přítomných poslanců, nikoli většinu všech (tedy 101 ze dvou set), jako tomu je při hlasování o nedůvěře. Hnutí ANO a ČSSD mají přitom v dolní komoře celkem třiadevadesát poslanců.

Pokud jde o KSČM jakožto stranu, která nebude přímo součástí koalice, Just upozorňuje, že pozice a možnosti takového subjektu ovlivňovat budoucí vládní uspořádání závisí nejen na síle a velikosti strany, ale i na tom, zda je pro danou vládní sestavu nahraditelnou či nikoli. „A to je právě situace, která nyní hraje do karet komunistům. V současné chvíli totiž využívají situace, neboť možnosti ustavení vlády s podporou sněmovny jsou v dané situaci velmi omezené,“ vysvětluje Just.

Jinak řečeno: Just upozorňuje, že varianta vlády závislé na jejich hlasech je jednou z mála, ne-li dokonce jedinou možností, která aspoň teoreticky pracuje s vládou, která bude disponovat důvěrou většiny poslanců. „V takové situaci mají strany obecně tendenci své požadavky navyšovat a stupňovat. A komunisté přesně to nyní činí,“ vysvětluje Just. Komunisté totiž nekritizují pouze návrh, který počítá s posilováním zahraničních misí České republiky.

Trvají také na pozicích v orgánech státních a polostátních firem a zároveň chtějí mluvit do personálního složení vlády. Konkrétně se jim nelíbí stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a požadují jeho výměnu. Navíc chtějí podobně jako někteří sociální demokraté znát celkové personální složení vlády. A zatímco sociální demokraté již přislíbili, že své nominace zveřejní, Andrej Babiš to dnes na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem odmítl. Prý jména nových ministrů oznámí ze všeho nejdřív prezidentu Miloši Zemanovi.

„Zatímco spor o mise je standardní politické téma a KSČM coby extrémní levicová strana má právo odmítat NATO či vojenské mise, tak za něco zcela absurdního považuji snahu cpát politiky do orgánů státních firem a organizací,“ glosuje postup komunistů Jelínek. Filip tak podle něj říká, že bylo dost nepolitické politiky. „Ve skutečnosti si chtějí komunisté spravit skóre: v minulosti ekonomické posty neměli, teď mají šanci si přijít na své. A jsme zvědav, zda Babiš definitivně zapomene na řeči o potřebě vystřídat politiky experty a komunistům ustoupí,“ říká Jelínek.

V této souvislosti hovoří také o tom, že tendence KSČM mluvit do personálního obsazení ministerstev může být jen jistou hrou pro veřejnost. „Potřebují předvést, že se s nimi ostatní baví a oni mají nějaký vliv. Ve skutečnosti ale myslím, že toto téma bude nejméně důležité a po několika slovních exhibicích vyšumí,“ odhaduje politolog. V takovém případě bude vznik vlády záviset už téměř výhradně na výsledku vnitrostranického referenda sociální demokracie.

Atmosféra ve straně je přitom podle dostupných informací značně napjatá. Z pozice sociálních demokratů je totiž krajně problematické nalézt pozitiva případného vládního angažmá. „Klady vidím dva. Za prvé, že tu snad konečně bude plnohodnotná vláda, legislativně aktivní a v zahraničí respektovaná. Za druhé se zdá, že bude mít sociálně laděný program,“ říká Jelínek.

Nevýhody ale podle něj převažují. „Koalice bude stvrzením toho, že nevadí, když politik je trestně stíhán za finanční triky. Bude legitimizovat způsoby lídra hnutí, které se samo označuje za protestní a antisystémové. Zároveň bude legitimizovat komunisty coby akceptovatelný politický proud,“ vypočítává Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Navíc opakuje, že půjde o menšinovou koaliční vládu, což podle něj samo o sobě zadělává na nestabilitu.

„Vláda bude sice mít ambice ohledně výdajů, avšak nebude mít řádně pokrytou příjmovou stránku - máme-li věřit Babišovi, že ČSSD ustoupila od zvyšování daní. Kde ale v delším časovém výhledu vláda vezme prostředky na své cíle?,“ táže se politolog. V neposlední řadě sociálním demokratům v případě vládního angažmá podle Jelínka hrozí, že z nich učiní malou politickou formaci typu lidovců, která je ráda, když aspoň může sedět ve vládě.

A nejen to: „Vládní angažmá může sociální demokracii také rovnou vyšoupnout z Poslanecké sněmovny.“ Příčina takto skeptické prognózy? Podle Jelínka se může klidně stát, že voliči získají pocit, že jim na realizaci sociálně demokratické politiky stačí hnutí ANO. „Kdyby ČSSD upřela síly spíš na snahu dát dohromady svoji značku a vnitřní struktury, udělala by lépe,“ uzavírá Lukáš Jelínek rozhovor pro INFO.CZ.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1