Články odjinud

Stupňující se tlak komunistů je logický: Babišova vláda na nich bude závislá, shodují se experti

Stupňující se tlak komunistů je logický: Babišova vláda na nich bude závislá, shodují se experti

Máloco vypovídá o křehkosti vznikající dohody o menšinové vládě složené z hnutí ANO a ČSSD víc, než stupňující se tlak komunistů. Jako by nestačily trable a pnutí uvnitř ČSSD. Andrej Babiš bude muset tento týden čelit také novým požadavkům KSČM. Její předseda Vojtěch Filip se totiž nechal o víkendu slyšet, že komunisté nejsou spokojeni s programovým prohlášením vlády. Konkrétně jim vadí závazek posilovat zahraniční vojenské mise. Podle politologů je ale tlak KSČM logický. Vláda bude totiž na hlasech jejích poslanců závislá.

„Každá strana vstupující do jednání o vládě, ať už v podobě přímého koaličního člena nebo subjektu stojícího mimo, na němž je ale koalice závislá, se snaží maximalizovat svůj vliv,“ upozorňuje v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Petr Just. Podle něj to platí o to více, pokud jde o vládu menšinovou, navíc závislou pouze na jedné politické straně. Jeho kolega Lukáš Jelínek v této souvislosti hovoří o potenciálně nestabilním vládnutí.

Zároveň upozorňuje, že odpor KSČM proti vojenským misím není ničím novým. „Zazněl už nedávno při snaze první Babišovy vlády navýšit počty vojáků v zahraničí. Také tenkrát řekli, že druhé vládě by to neodpustili. Proto se divím, že hnutí ANO s ČSSD představily formulaci, jež s posilováním misí počítá. Buď byli Babiš s Hamáčkem tak zaujatí vlastními rozhovory, že na komunisty zapomněli, nebo schválně rozehrávají konflikt s komunisty, aby ukázali, že nejsou jako oni,“ uvažuje Jelínek.

Podle něj se nakonec může klidně stát, že KSČM aktivně vládu nepodpoří, ale bude hlasovat nohama, tj. že před hlasováním o důvěře opustí sněmovní sál a sníží tak kvórum nutné pro obdržení důvěry vládě. KSČM disponuje patnácti poslanci a při hlasování o důvěře vláda musí získat většinu přítomných poslanců, nikoli většinu všech (tedy 101 ze dvou set), jako tomu je při hlasování o nedůvěře. Hnutí ANO a ČSSD mají přitom v dolní komoře celkem třiadevadesát poslanců.

Pokud jde o KSČM jakožto stranu, která nebude přímo součástí koalice, Just upozorňuje, že pozice a možnosti takového subjektu ovlivňovat budoucí vládní uspořádání závisí nejen na síle a velikosti strany, ale i na tom, zda je pro danou vládní sestavu nahraditelnou či nikoli. „A to je právě situace, která nyní hraje do karet komunistům. V současné chvíli totiž využívají situace, neboť možnosti ustavení vlády s podporou sněmovny jsou v dané situaci velmi omezené,“ vysvětluje Just.

Jinak řečeno: Just upozorňuje, že varianta vlády závislé na jejich hlasech je jednou z mála, ne-li dokonce jedinou možností, která aspoň teoreticky pracuje s vládou, která bude disponovat důvěrou většiny poslanců. „V takové situaci mají strany obecně tendenci své požadavky navyšovat a stupňovat. A komunisté přesně to nyní činí,“ vysvětluje Just. Komunisté totiž nekritizují pouze návrh, který počítá s posilováním zahraničních misí České republiky.

Trvají také na pozicích v orgánech státních a polostátních firem a zároveň chtějí mluvit do personálního složení vlády. Konkrétně se jim nelíbí stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a požadují jeho výměnu. Navíc chtějí podobně jako někteří sociální demokraté znát celkové personální složení vlády. A zatímco sociální demokraté již přislíbili, že své nominace zveřejní, Andrej Babiš to dnes na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem odmítl. Prý jména nových ministrů oznámí ze všeho nejdřív prezidentu Miloši Zemanovi.

„Zatímco spor o mise je standardní politické téma a KSČM coby extrémní levicová strana má právo odmítat NATO či vojenské mise, tak za něco zcela absurdního považuji snahu cpát politiky do orgánů státních firem a organizací,“ glosuje postup komunistů Jelínek. Filip tak podle něj říká, že bylo dost nepolitické politiky. „Ve skutečnosti si chtějí komunisté spravit skóre: v minulosti ekonomické posty neměli, teď mají šanci si přijít na své. A jsme zvědav, zda Babiš definitivně zapomene na řeči o potřebě vystřídat politiky experty a komunistům ustoupí,“ říká Jelínek.

V této souvislosti hovoří také o tom, že tendence KSČM mluvit do personálního obsazení ministerstev může být jen jistou hrou pro veřejnost. „Potřebují předvést, že se s nimi ostatní baví a oni mají nějaký vliv. Ve skutečnosti ale myslím, že toto téma bude nejméně důležité a po několika slovních exhibicích vyšumí,“ odhaduje politolog. V takovém případě bude vznik vlády záviset už téměř výhradně na výsledku vnitrostranického referenda sociální demokracie.

Atmosféra ve straně je přitom podle dostupných informací značně napjatá. Z pozice sociálních demokratů je totiž krajně problematické nalézt pozitiva případného vládního angažmá. „Klady vidím dva. Za prvé, že tu snad konečně bude plnohodnotná vláda, legislativně aktivní a v zahraničí respektovaná. Za druhé se zdá, že bude mít sociálně laděný program,“ říká Jelínek.

Nevýhody ale podle něj převažují. „Koalice bude stvrzením toho, že nevadí, když politik je trestně stíhán za finanční triky. Bude legitimizovat způsoby lídra hnutí, které se samo označuje za protestní a antisystémové. Zároveň bude legitimizovat komunisty coby akceptovatelný politický proud,“ vypočítává Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Navíc opakuje, že půjde o menšinovou koaliční vládu, což podle něj samo o sobě zadělává na nestabilitu.

„Vláda bude sice mít ambice ohledně výdajů, avšak nebude mít řádně pokrytou příjmovou stránku - máme-li věřit Babišovi, že ČSSD ustoupila od zvyšování daní. Kde ale v delším časovém výhledu vláda vezme prostředky na své cíle?,“ táže se politolog. V neposlední řadě sociálním demokratům v případě vládního angažmá podle Jelínka hrozí, že z nich učiní malou politickou formaci typu lidovců, která je ráda, když aspoň může sedět ve vládě.

A nejen to: „Vládní angažmá může sociální demokracii také rovnou vyšoupnout z Poslanecké sněmovny.“ Příčina takto skeptické prognózy? Podle Jelínka se může klidně stát, že voliči získají pocit, že jim na realizaci sociálně demokratické politiky stačí hnutí ANO. „Kdyby ČSSD upřela síly spíš na snahu dát dohromady svoji značku a vnitřní struktury, udělala by lépe,“ uzavírá Lukáš Jelínek rozhovor pro INFO.CZ.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818