Sudetoněmeckého sjezdu se letos nikdo z vlády nejspíš nezúčastní. Za hranice vyrazí exministryně Marksová | info.cz

Články odjinud

Sudetoněmeckého sjezdu se letos nikdo z vlády nejspíš nezúčastní. Za hranice vyrazí exministryně Marksová

Letošního sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), který se uskuteční mezi 18. a 20. květnem v bavorském Augsburgu, se nezúčastní český premiér Andrej Babiš (ANO), a zřejmě ani žádný z ministrů jeho vlády v demisi. ČTK to řekla mluvčí kabinetu Barbora Peterová. V uplynulých dvou letech na sjezdu sudetských Němců zástupce české vlády nechyběl.

Jako první oficiální reprezentant české vlády na každoročním setkání SL, které zastupuje zájmy sudetských Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa, vystoupil v roce 2016 tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Loni na sjezdu promluvil dokonce tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL). Jejich účast byla i odrazem toho, že vztahy sudetských Němců a Čechů v posledních letech prošly značnou proměnou, kdy se namísto sporů o takzvané Benešovy dekrety klade mnohem spíše důraz na to, co obě skupiny spojuje.

Letos na dvojici lidoveckých ministrů z české strany podle všeho nikdo nenaváže. Je to zřejmě způsobené i tím, že Babišova vláda je v demisi a sestavuje se nová. Jaké v ní bude rozdělení postů, zatím stále není zcela jasné. Asi nejznámější českou političkou, která se sudetoněmeckého sjezdu zúčastní, tak bude bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které chtěl nacistický režim vyhladit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud