Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svatý Václav ve znamení bohoslužeb i voleb. Podívejte se, kde se dnes slaví svatý Václav a kde politika

Svatý Václav ve znamení bohoslužeb i voleb. Podívejte se, kde se dnes slaví svatý Václav a kde politika

Lidé v Česku si dnes při bohoslužbách, poutích a lidových slavnostech připomenou národního světce a patrona Václava. Hlavní akcí bude tradičně Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, kde byl kníže Václav zavražděn. Každoročně se na ní scházejí představitelé církve, státu a tisíce poutníků. Mši bude letos sloužit biskup František Václav Lobkowicz, kazatelem bude kardinál Dominik Duka.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

Svatováclavský odkaz si lidé připomenou také při dalších akcích ve městech, na hradech či zámcích, při kulturních akcích, jarmarcích, posvíceních či vinobraních. Některé politické strany využijí volný den pro pořádání předvolebních mítinků. V Praze se při příležitosti státního svátku otevře pro veřejnost sídlo vlády ve Strakově akademii i budovy ministerstev obrany, kultury a pro místní rozvoj.

Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link