Tajemný pan Mynář a spol. aneb Proč je dobré vědět, kolik na Hradě berou | info.cz

Články odjinud

Tajemný pan Mynář a spol. aneb Proč je dobré vědět, kolik na Hradě berou

Dozvědět se to, zda oficiální příjmy státem placených úředníků odpovídají i výši jejich výdajů a životnímu stylu, je opět o něco těžší.

Úřady začaly aktivně využívat loňský nález Ústavního soudu, který definoval čtyři kritéria, která mají být podle jeho názoru při posuzování žádostech o informace o platech a odměnách splněna.

  • účelem vyžádání informace je přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu;
  • informace samotná se týká veřejného zájmu;
  • žadatel o informaci plní úkoly či poslání dozoru veřejnosti či roli tzv. „společenského hlídacího psa“;
  • informace existuje a je dostupná.

Na několik konkrétních případů, kdy úřady odmítly informace s poukazem na tento nález informaci poskytnout, upozornil server iRozhlas. Naposledy na odmítavý postoj Kanceláře Pražského hradu.

A to přesto, že Hrad v minulosti již prohrál několik soudních sporů právě kvůli žádostem o tyto informace.

Jaký veřejný zájem?

Server žádal údaje o platu a odměnách u vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, jeho zástupce a vedoucí odborů. Podle Pražského hradu údaje o platech a odměnách není ve veřejném zájmu.

„Kancelář prezidenta republiky ze žádosti nemohla zjistit, na základě čeho by mechanické zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců mělo přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,“ stojí v rozhodnutí Hradu, pod kterým je podepsán ředitel legislativního odboru Václav Pelikán.

Opak je však pravdou. Jak už dříve napsal HlídacíPes.org Vratislav Mynář sice v posledních letech investuje do nemovitostí vysoké miliony korun, otázkou zůstává, odkud jeho bohatství pochází.

Zarážející je celkový pohled na Mynářovy výdaje v porovnání s jeho dohledatelnými příjmy.

Současné i bývalé firmy, ve kterých podle oficiálních údajů Mynář působil coby vlastník, či spoluvlastník, skončily za dobu jeho působení v kumulativní ztrátě v řádu milionů korun.

Přesto Mynář dál investuje a na účtu má k dispozici 14,2 milionu korun. Dalších téměř 64 milionů rozpůjčoval svým firmám.

Detailně jsme majetkové poměry Vratislava Mynáře rozebrali v tomto textu.

Kancléř prezidenta je nejvyšším státním úředníkem a pravou rukou hlavy státu, proto je důležité vědět, jakým majetkem disponuje a zda jeho výdaje odpovídají příjmům.

INTERAKTIVNÍ MAPA NEMOVITOSTÍ VRATISLAVA MYNÁŘE

Poradce z dobročinnosti

I kdyby však Hrad zvolil jinou cestu než obstrukci, nedozvěděla by se veřejnost všechno. Na Hradě má svou stálou kancelář klíčový poradce Miloše Zemana Martin Nejedlý. Původ jeho současných příjmů není znám, roli poradce dělá bez jakékoli smlouvy a podle Hradu bez nároku na odměnu.

Jeho vazby na východ se datují od doby jeho desetiletého působení v Rusku a následné práce pro ruskou firmu Lukoil. Čím přesně se ale Nejedlý v Rusku živil a jaké kontakty tam navázal, není dodnes jasné.

Hrad informace o jeho minulosti vždy tajil a nejinak postupuje i nyní. Ačkoliv Nejedlý dál zůstává klíčovým poradcem prezidenta, o jeho osobě Hrad odmítá sdělit jakékoliv informace. Skoupý na slovo je i sám Nejedlý.

„Bude dál nehonorovaným poradcem,“ reagoval po znovuzvolení Miloše Zemana mluvčí Jiří Ovčáček na dotazy ohledně Martina Nejedlého.

Pavučina byznysu Martina Nejedléhoautor: HlídacíPes.org


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud