Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné eso v rukávu. Babiš láká europoslankyně do vlády

Zahraniční televize je často zvou do svých diskusních pořadů, kde komentují aktuální dění. Kromě angličtiny ovládají i další jazyky včetně francouzštiny, italštiny nebo španělštiny a za své výkony v Evropském parlamentu sbírají ceny. Šéf hnutí ANO, za které obě v roce 2014 kandidovaly, Andrej Babiš připouští, že by se mu schopnosti obou českých europoslankyň hodily i v České republice. Martina Dlabajová a Dita Charanzová ale zatím podobným nabídkám odolávají. Politiku opouštět nechtějí, své místo vidí v Bruselu a Štrasburku. Alespoň zatím. 

„Sleduji je a pravidelně se s nimi potkávám,“ řekl redakci INFO.CZ na adresu obou českých europoslankyň šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Českou republiku čekají na podzim parlamentní volby a Babiš přiznává, že by se mu šikovná posila z Bruselu hodila.

„Jejich schopnosti bych rád využil,“ potvrzuje. Dita Charanzová a Martina Dlabajová mu prý však při lákání do domácí politiky vytrvale „vzdorují“ a plánují dokončit své mandáty v Evropském parlamentu. Stávající práce je podle jejich slov naplňuje a do odpovědi na otázku, zda budou kandidovat i v příštích volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou v roce 2019, se ani jedné nechce.

„Je brzy, ale jsem otevřená všem možnostem,“ řekla INFO.CZ Dita Charanzová. Podobně to vidí i Martina Dlabajová. „Politika mne baví, a pokud budu mít možnost ji dělat dál, tak určitě budu. Na druhou stranu v EU je tak rychlý vývoj, že nevíte, co bude za pár měsíců, natož za několik let,“ dodává.

„Byla by škoda, kdyby kdokoliv z naší čtyřky poslanců ANO v Evropském parlamentu předčasně skončil. Měnit zapřáhnuté koně chvíli před cílem by nebylo dobré ani pro Českou republiku,“ myslí si další europoslanec a zároveň nejvýše postavený Čech v Evropském parlamentu Pavel Telička.

Byl to on, kdo za oběma ženami před volbami do europarlamentu v roce 2014 přišel a oslovil je s nabídkou, aby v nich kandidovaly za hnutí ANO. „Hledal jsem odborníky a profesionály a obě dámy to splňovaly,“ vzpomíná Telička. Dita Charanzová i Martina Dlabajová, které dosud neměly zkušenosti s politikou, nejdříve váhaly, nakonec ale kývly. Hnutí ANO eurovolby v České republice vyhrálo a obě byly díky svému postavení na kandidátní listině zvoleny.

Martině Dlabajové i Ditě Charanzové se v Evropském parlamentu podle všeho daří. „V naší politické frakci evropských liberálů (ALDE) patří k nejvýraznějším a nejpracovitějším členům,“ chválí své kolegyně Telička. A není sám. Kolegové o nich mluví jako o uznávaných odbornicích, v žebříčcích hodnocení práce poslanců sbírají body a obě jsou často zvány do vysílání zahraničních televizí, kde i kvůli své jazykové vybavenosti komentují aktuální dění v Evropě a ve světě. Doma se takové pozornosti netěší. 

Jejich práce jim už stihla vynést i prestižní ocenění. Charanzová byla loni na jaře odměněna cenou pro poslance Evropského parlamentu v oblasti zahraniční politiky a rok před tím si prvního „evropského Oscara“ pro ČR za práci v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí odnesla i Dlabajová.

Obchod, zbraně a Venezuela

„Jsem v tom kovaná, celý život dělám Evropu a EU a mám pocit, že zrovna v tom je má přidaná hodnota,“ vysvětluje Dita Charanzová, která před zvolením do Evropského parlamentu působila několik let jako diplomatka a vysoká státní úřednice, která se věnovala právě otázkám EU. Pracovat jako europoslankyně ji nenapadlo, dokud se neozval Telička. „Dlouho jsem váhala hlavně kvůli rodině,“ říká. Skloubit rodinný život s pracovním se ale Charanzové daří, i když, jak sama přiznává, se dvěma malými dětmi to není vždy jednoduché a stojí to úsilí.

V Evropském parlamentu je Dita Charanzová ve vedení klíčového výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, kde řeší otázky spojené se zaváděním jednotného digitálního trhu, elektronizaci státní správy, měření emisí v automobilovém průmyslu nebo pravidla pro držení zbraní, která vzbudily velký ohlas i v Českuí. „Za poslední rok a půl, co jsme o směrnici jednali, to byly snad stovky hodin jednání. Na jednom jsme seděli třeba do tří do rána,“ říká Charanzová.

Blízký je jí také mezinárodní obchod, transatlantické vazby a vztahy Evropy s Latinskou Amerikou, k níž se dostala přes studium diplomatické akademie ve španělském Madridu. Velkou pozornost si získala její výzva venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi, aby umožnil přítomnost nezávislých pozorovatelů při parlamentních volbách ke konci roku 2015. Českou europoslankyni tehdy podpořilo 250 poslanců z různých zemí včetně Latinské Ameriky.

Slyšet bylo Charanzovou i při obhajobě lidských práv na Kubě a text její rezoluce, kterou podpořil Evropský parlament, pomohl rozhýbat proces v mexické oblasti Iguala, kde se v roce 2014 ztratily čtyři desítky studentů. Vyšlo najevo, že studenti byli zavražděni drogovým gangem a celý případ poukázal na rozsáhlé propojení politiky, kriminálních gangů a justice v Mexiku.

Talent a motivace jsou základ

Zda přijme nabídku kandidovat v evropských volbách, dlouhou dobu zvažovala i Martina Dlabajová. Krátce před tím se totiž vrátila z Itálie, kde vystudovala univerzitu v Padově a poté několik let žila a podnikala. Navíc začala vést Krajskou hospodářskou komoru Zlínského kraje a rozvíjet další aktivity v rodném Zlíně. „Nakonec jsem se rozhodla, že do toho půjdu. Pokud se naskytne možnost něco udělat a třeba i něco změnit, tak není jiná možnost,“ vysvětluje své důvody, proč se rozhodla vyměnit vlastní podnikání v několika evropských zemích za každotýdenní dojíždění do Bruselu a Štrasburku.

Sama říká, že má velké štěstí, protože se může v Evropském parlamentu věnovat tématům, se kterými šla do kampaně. K nim patří zlepšování čerpání evropských fondů nebo propojování vzdělávacího systému s trhem práce. Dlabajová byla v loňském roce prvním Čechem, který kontroloval, jak a na co odešly prostředky z Evropské komise. „Na kobereček ke mně s vysvětlením chodily i takové osobnosti bruselské politiky, jako je Jean-Claude Juncker, který vede Komisi,“ směje se.

Prioritou Dlabajové je také podpora malých a středních podniků, kreativních průmyslů, klasických řemesel a zaměstnanosti mladých lidí.

„Mladým lidem chybí motivace a my jim ji musíme vrátit. Musí mít touhu někam směřovat a někam se posouvat,“ říká Dlabajová. I proto v roce 2015 založila vlastní projekt „PročByNe“, což je zkratka jeho hlavního poslání: Propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti. „Snažíme se plnit profesní sny mladých lidí, a nabízíme jim proto stáže na místech, kam by se běžně nedostali. Je to jen kapka v moři, ale i ta se počítá,“ vysvětluje. Mladí lidé si proto mohli splnit profesní sen třeba ve špičkovém kadeřnickém salonu nebo při stínování ministrů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1