Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tak kdy to bude? Ovčáček popřel, že by Zeman s Babišem jednal o demisi vlády do konce týdne

Tak kdy to bude? Ovčáček popřel, že by Zeman s Babišem jednal o demisi vlády do konce týdne

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček popřel informaci o tom, že by Miloš Zeman přijal demisi vlády do konce tohoto týdne. „Pan prezident se setká s panem premiérem a přijme demisi vlády. Termín není zatím stanoven a neplatí tak původní předpoklad do konce týdne,“ napsal Ovčáček na svůj twitter. Pro ČTK následně uvedl, že se nepodařilo najít v Zemanově programu volný čas. 

Mluvčí vlády Barbora Peterová během dnešního dne na svém twitteru uvedla, že se premiér v demisi Andrej Babiš v řádu dnů vydá ze Strakovy akademie na Hrad. Do rukou prezidenta měl složit demisi vlády. Ovčáčkovo následné vyjádření tento časový harmonogram popírá. Zůstává tak otevřená otázka, jak dlouho nechá Miloš Zeman jednobarevnou Babišovu vládu bez důvěry a v demisi vládnout. 

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi dnes v reakci na úterní hlasování ve Sněmovně, v němž nezískala důvěru. Mandát nyní bude vykonávat do jmenování nového kabinetu. Prezident Zeman už dříve uvedl, že Andrej Babiš od něho získá i druhý pokus na sestavení vlády. Po Babišovi ale na rozdíl od prvního pokusu bude požadovat alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho nový kabinet podpoří. 

Podrobnosti nyní Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka domlouvá. Babiš novinářům řekl, že prezidenta požádal o termín, kdy mu demisi oficiálně předá. Sejít se s ním chce osobně. Vicepremiér Richard Brabec (ANO) ještě během dne předpokládal, že schůzka se uskuteční dnes nebo ve čtvrtek. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1