Články odjinud

Tandem Zeman-Babiš v akci. První přijme komunisty a SPD, druhý bude o vládě jednat se šéfem ČSSD

Tandem Zeman-Babiš v akci. První přijme komunisty a SPD, druhý bude o vládě jednat se šéfem ČSSD

Politici budou dnes odpoledne pokračovat v jednáních o možné podpoře vlády při druhém pokusu o její sestavení. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se setká s nově zvolenými představiteli ČSSD Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolu. Prezident Miloš Zeman přijme na Hradě předsedy KSČM a SPD Vojtěcha Filipa a Tomia Okamuru.

Hamáčka zvolil o víkend sjezd ČSSD předsedou strany, Zimola se stal statutárním místopředsedou. Babiš od schůzky s nimi očekává první informace o tom, jak by se ČSSD mohla postavit k vládní spolupráci s ANO nebo k podpoře jeho menšinové vlády.

Předem Babiš vyloučil, že by on sám ve vládě nebyl, ačkoli sjezd sociální demokracie vyzval ANO, aby nenominovalo do kabinetu žádné trestně stíhané osoby.

KSČM a SPD o možné podpoře vlády jednají s ANO už několik týdnů a jejich představitelé chtějí o situaci jednat i s prezidentem. Ten dal v minulosti najevo, že by jako vhodné řešení viděl vznik menšinové vlády ANO, kterou by KSČM, SPD či ČSSD podporovaly ve Sněmovně.

Babiš v úterý řekl, že podpora kabinetu od KSČM a SPD není jeho preferovanou variantou. Zcela vyloučil přímou účast těchto dvou stran ve vládě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud