Telička: Kvůli podpoře od komunistů může mít vláda problémy v EU, vzdálíme se od evropských hodnot | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telička: Kvůli podpoře od komunistů může mít vláda problémy v EU, vzdálíme se od evropských hodnot

Telička: Kvůli podpoře od komunistů může mít vláda problémy v EU, vzdálíme se od evropských hodnot

Samotné vytvoření menšinové vlády, která se bude opírat o podporu KSČM, by Česko v Evropské unii výrazně neznevýhodňovalo. Problém ale může nastat, když se ve vládní politice projeví postoje komunistů související s bezpečností nebo obranou, řekl dnes novinářům místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Pro obraz Česka podle Teličky není podpora kabinetu od komunistů optimální, stejně jako skutečnost, že premiér je trestně stíhaný. Negativní obraz ale mají i vládní strany v jiných zemích EU, takže Česko tolik vynikat nebude. „Kdyby se to stalo před patnácti lety, zaduní to mnohem víc,“ řekl Telička.

Zásadní problém pro českou pozici v EU by podle něj nastal v případě, že by se do vládní politiky začal výrazněji promítat postoj KSČM. „Ne nutně v sociální oblasti, ale v otázkách, které bezprostředně souvisí s naším ukotvením v unii a jejím směřováním. Dostáváme se k otázkám zahraniční a bezpečnostní politiky, vztahu k Rusku nebo otázce svobody médií,“ řekl.

„Pokud by ta příští vláda měla programové prohlášení, které by se dívalo do budoucnosti, zaměřovalo se na postavení České republiky, její bezpečnost, její konkurenceschopnost, kdyby z toho čišela konstruktivnost, klidně i kritika, ale konstruktivní, kdybychom se pohybovali v nějakém hlavním proudu a nesklouzávali k extrémům, tak si myslím, že by se tolerance KSČM rozostřila. To pokud se tady ale nenaplňuje,“ řekl Telička.

Varoval také před tím, že vytvoření vládní koalice opřené o hlasy KSČM poškodí českou politickou kulturu, protože se země vzdálí od některých evropských hodnot.

Prezident Miloš Zeman ve středu Babiše podruhé jmenoval premiérem. Šéf ANO, jehož první jednobarevný kabinet v lednu nedostal důvěru a od té doby vládl v demisi, chce sestavit novou vládu s ČSSD, ve Sněmovně se chce opřít ještě o hlasy KSČM. Vznik koalice teprve musí posvětit ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Pokud se sociální demokraté pro vládu vysloví, mohla by podle Babiše být jmenována na konci června a požádat Sněmovnu o důvěru 11. července.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.