Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telička: Kvůli podpoře od komunistů může mít vláda problémy v EU, vzdálíme se od evropských hodnot

Telička: Kvůli podpoře od komunistů může mít vláda problémy v EU, vzdálíme se od evropských hodnot

Samotné vytvoření menšinové vlády, která se bude opírat o podporu KSČM, by Česko v Evropské unii výrazně neznevýhodňovalo. Problém ale může nastat, když se ve vládní politice projeví postoje komunistů související s bezpečností nebo obranou, řekl dnes novinářům místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Pro obraz Česka podle Teličky není podpora kabinetu od komunistů optimální, stejně jako skutečnost, že premiér je trestně stíhaný. Negativní obraz ale mají i vládní strany v jiných zemích EU, takže Česko tolik vynikat nebude. „Kdyby se to stalo před patnácti lety, zaduní to mnohem víc,“ řekl Telička.

Zásadní problém pro českou pozici v EU by podle něj nastal v případě, že by se do vládní politiky začal výrazněji promítat postoj KSČM. „Ne nutně v sociální oblasti, ale v otázkách, které bezprostředně souvisí s naším ukotvením v unii a jejím směřováním. Dostáváme se k otázkám zahraniční a bezpečnostní politiky, vztahu k Rusku nebo otázce svobody médií,“ řekl.

„Pokud by ta příští vláda měla programové prohlášení, které by se dívalo do budoucnosti, zaměřovalo se na postavení České republiky, její bezpečnost, její konkurenceschopnost, kdyby z toho čišela konstruktivnost, klidně i kritika, ale konstruktivní, kdybychom se pohybovali v nějakém hlavním proudu a nesklouzávali k extrémům, tak si myslím, že by se tolerance KSČM rozostřila. To pokud se tady ale nenaplňuje,“ řekl Telička.

Varoval také před tím, že vytvoření vládní koalice opřené o hlasy KSČM poškodí českou politickou kulturu, protože se země vzdálí od některých evropských hodnot.

Prezident Miloš Zeman ve středu Babiše podruhé jmenoval premiérem. Šéf ANO, jehož první jednobarevný kabinet v lednu nedostal důvěru a od té doby vládl v demisi, chce sestavit novou vládu s ČSSD, ve Sněmovně se chce opřít ještě o hlasy KSČM. Vznik koalice teprve musí posvětit ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Pokud se sociální demokraté pro vládu vysloví, mohla by podle Babiše být jmenována na konci června a požádat Sněmovnu o důvěru 11. července.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1