Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telička pro INFO.CZ: Neshody s Babišem jsou pořád výrazné. Na pokračování jsme si dali měsíc

Telička pro INFO.CZ: Neshody s Babišem jsou pořád výrazné. Na pokračování jsme si dali měsíc

Dlouhodobé neshody mezi europoslancem Pavlem Teličkou (zvolený za hnutí ANO) a šéfem ANO Andrejem Babišem nadále přetrvávají. Příliš to nezměnila ani dnešní ranní schůzka, na které si oba politici vyjasňovali vzájemné vztahy. „Šel jsem tam s tím, že je možné všechno. Včetně toho, že se naše spolupráce ukončí,“ řekl pro INFO.CZ po skončení jednání Telička. Tato možnost se ale prozatím odkládá, do budoucna ji ale Telička nevylučuje. Jasněji by mělo být za měsíc, kdy se oba muži sejdou znovu. „Nechci, aby se to prodlužovalo donekonečna,“ říká k tomu Telička.

„Z celkového pohledu se na mém stanovisku nic nemění. I nadále považuji situaci kolem zveřejnění nahrávek za vážnou a nepřijatelnou. I přes určitá vyjasnění tu je pořád mezi mnou a Andrejem Babišem v některých věcech nesoulad, který je výrazný,“ řekl INFO.CZ po dnešní schůzce s šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem europoslanec Pavel Telička. Rozvázat spolupráci s hnutím, za které byl zvolen do europarlamentu, se ale zatím nechystá. „Dali jsme si (s Andrejem Babišem) měsíc, kdy se znovu sejdeme,“ vysvětluje.

Telička minulý týden vydal prohlášení, ve kterém Babiše vyzval k tomu, aby ke kauze nahrávek, kde ministr financí hovoří s redaktorem svého média, zaujal jednoznačný postoj. Vysvětlit měl především původ a okolnosti nahraných rozhovorů a také, jak naložil s informacemi, které v nich zazněly. To se podle Teličky zčásti stalo. „Andrej Babiš mi na to řekl, že je připraven být odvolán a chce, aby prezident jmenoval jeho nástupkyni do čela ministerstva financí,“ uvedl Telička.

Spory mezi oběma muži ale podle místopředsedy Evropského parlamentu i nadále přetrvávají a jsou prý „výrazné“. Citlivá je především oblast evropské politiky a postoje hnutí ANO a Andreje Babiše k evropské integraci České republiky, kde se oba politici dlouhodobě rozcházejí. (O tom, jak vzniká zahraniční a evropská politika v hnutí ANO a o svém vlivu na ni, mluvil Telička s INFO.CZ už na začátku roku – více ZDE).

„Viděl jsem, že (Andrej Babiš) některé naše názory reflektuje, dělá nějaké kroky a další zvažuje. To byl důvod, proč jsme navrhli, že se k tomu všemu vrátíme znovu za měsíc,“ řekl redakci Telička. Dnešního jednání se spolu s ním zúčastnil i další europoslanec zvolený za hnutí ANO Petr Ježek.

„Na další schůzce (spolu s A. Babišem) vyhodnotíme situaci a řekneme si, jak se například v těch evropských otázkách shodujeme a jak je reálně možná další spolupráce,“ řekl redakci europoslanec. „Nechci, aby se to prodlužovalo donekonečna,“ dodal.

Než se v rámci ANO vyjasní, jak bude vypadat evropská politika, s níž půjde hnutí do podzimních parlamentních voleb, Telička chce i nadále zůstat jeho zahraničněpolitickým mluvčím. „Musíme se ale držet určité linie, být ve shodě a hledat pro věci řešení.“

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744