Téma koronavirus využívají i hackeři. Home Office naši ostražitost snižuje, varuje odborník | info.cz

Články odjinud

Téma koronavirus využívají i hackeři. Home Office naši ostražitost snižuje, varuje odborník

Téma koronavirus využívají i hackeři. Home Office naši ostražitost snižuje, varuje odborník
 

Jakoby jeden virus nestačil, hackeři využívají mimořádnou situaci ke kybernetickým útokům. V pátek ochromili Fakultní nemocnici Brno, která musela rušit plánované zákroky a pacienty převážet jinam. Současný zájem o koronavirus podobným incidentům nahrává. Výzkumný tým Check Point Research popsal cílené útoky čínské skupiny, která se skrze škodlivé soubory tvářící se jako odborné dokumenty ohledně pandemie snažila získat vzdálený přístup k síti.

Kdo napadl brněnskou fakultní nemocnici a vyřadil ji z provozu, zatím není jasné a zřejmě se to ani nepodaří zjistit jako u velké části hackerských útoků. Případ ovšem přitáhl pozornost k aktivitám hackerů, kteří se snaží využít nejistotu a momentální hektickou atmosféru kolem pandemie COVID-19

„COVID-19 je nejenom fyzickou hrozbu, ale hackeři téma zneužívají i ke kyberútokům,“ konstatuje Peter Kovalčík ze společnosti Check Point, která v té souvislosti popsala poslední aktivity asijských hackerských skupin. „Naše analýza ukazuje, že čínská skupina zneužila pro útoky všeobecný zájem o koronavirus. Skupina se nezaměřuje jen na Mongolsko, kde útoky mířily k zaměstnancům ve veřejném sektoru s cílem získat vzdálený přístup k síti a krást citlivé informace, ale také na další země po celém světě,“ popisuje Kovalčík a vyzývá: „Všechny organizace veřejné správy, telekomunikační společnosti i ostatní firmy by nyní měly být velmi obezřetné, co se týče dokumentů a webů s koronavirovou tématikou.“

Pozor při práci z domova, pocit bezpečí je iluzí

Odborníci z Czech Point upozorňují i běžné uživatele-zaměstnance, kteří v těchto dnech často musejí pracovat z domova. Takzvaný home office totiž může být z hlediska kyberútoků rizikovější a je dobré dbát na pomyslnou internetovou hygienu a neztrácet v domácím prostředí obezřetnost: neklikat na podezřelé odkazy a stahovat obsah jen z důvěryhodných zdrojů.

„Součástí mnoha phishingových útoků je i sociální inženýrství, takže zprávy s neobvyklou žádostí nemusí pocházet od kolegů, ale od zločinců. Bezpečnostní riziko pro zaměstnavatele také znamená používání osobních počítačů k práci. Proto je nutné, aby vedení firem vybavilo své lidi potřebnou vlastní, obvykle lépe chráněnou technikou, než jakou mají domácí počítače,“ říká expert.

 
 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud