Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Téměř 90 000 důchodců je kvůli exekucím v pasti. Stát nad tím krčí rameny

Je tomu jen pár dní, co se v ostravském panelovém domě zabarikádoval 62letý senior a vyhrožoval, že v bytě odpálí granát. Důvod? Exekutor si přišel pro jeho majetek. Na místo dorazila policie, která muže zadržela. Výbušninu nenašla.

Případ ukazuje, že problémy s exekutory nepronásledují jen nezodpovědné lidi, kteří si neobezřetně půjčovali z vlastního rozmaru. A právě důchodci patří mezi vůbec nejohroženější skupinu. Zatímco celkový počet exekucí se postupně snižuje, v jejich případě jde opačným směrem. Za posledních 12 let stoupl trojnásobně.

Podobných dramatických scén, jako se stala v Ostravě, tak v budoucnu může přibývat. Počet důchodců, kteří upadnou do dluhové pasti, totiž roste. Podle statistik, které Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zpracovala pro časopis Týden, vzrostl za posledních 12 let počet exekucí na důchody trojnásobně.

Šmejdi nebo smrt partnera

ČSSZ spočítala, že v současnosti je v exekuci celkem 85 028 důchodců. Největší skupinu tvoří starobní důchodci. Těch je zhruba 50 tisíc, ostatní berou důchod invalidní nebo pozůstalostní.

„Lidé, kteří k nám volají s problémem exekucí, je docela dost. Samozřejmě je pak potíž, když jim je třeba kolem osmdesáti let. Ti jsou velice těžko zaměstnatelní a problémy řeší složitěji,“ říká pro INFO.CZ Klára Gramppová z Linky seniorů sdružení Elpida.

Do kontaktu s exekutory se penzisté dostávají třeba kvůli vlastní neopatrnosti v produktivním životě. Často si dluhy přenesou z doby, kdy pracovali. V okamžiku, kdy se jim sníží příjem, je ale nedokážou splácet.

Zvlášť u starobních důchodců existuje ale mnohem více rizik. Doplatí například na nízkou finanční gramotnost. Vezmou si půjčku a nepřečtou si pro ně nevýhodné podmínky. Zadlužit se mohou i na předváděcích akcích, kde nakoupí předražené zboží od tzv. šmejdů. Paradoxně to je však jeden z těch lepších případů.

„Horší je, když k nám volají lidé, kterým zemřel partner, a oni mají problém, že nedokáží platit bydlení a začnou dlužit na nájemném,“ poukazuje Gramppová na jednu z nejčastějších potíží, kterou musí senioři řešit.

Neúnosné nájmy

To potvrzuje i Rada seniorů, která před neúnosně drahým bydlením pro důchodce varuje dlouhodobě. Už 11 let se snaží prosadit zákon o sociálním bydlení. Nyní to vypadá, že konečně uspěje.

„Konečně je hotový jeho návrh. Má sice rok zpoždění, ale je připraven na projednání ve vládě. K tomu by mělo dojít příští týden. Dostupnost bydlení je pro seniory jeden ze tří největších problémů. Týká se asi 40 až 50 tisíc z nich, kteří bydlí v nájemních bytech,“ tvrdí na dotaz INFO.CZ předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Na Lince seniorů v takovém případě odkazují na sociální odbor a radí, aby si nájemník zažádal o příspěvek na bydlení. Případně doporučují vyměnit byt za menší a levnější.

Jenže to pomůže hlavně, pokud důchodce do dluhové spirály ještě nespadl. Jestliže na jeho důchod uvalí exekuci, může přijít o pro něj značné sumy a i levnější bydlení se stane hůře dostupným. Průměrná srážka z penze je 1 913 korun. Průměrný starobní důchod přitom loni dosahoval 11 400 korun. Exekuce tak člověka dostane pod hranici chudoby (loni 10 220 Kč).

„Pomohlo by snížení marží, které by vedlo k nižšímu zájmu vymáhat exekuce. Čekáme, že se změní nařízení o exekucích, aby na nich exekutoři nemohli tolik vydělávat,“ doplňuje Pernes další věc, která by z jeho pohledu seniorům ulevila.

I přes dosud nepříliš znatelný posun jednu věc podle něj současná vláda zlepšila už nyní. „Snížily se lichvářské úroky, které byly častou příčinou exekucí,“ uzavírá Pernes.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744