Články odjinud

„Tento verdikt je pro naše přátelství ranou,“ říká turecký velvyslanec o propuštění Sáliha Muslima

„Tento verdikt je pro naše přátelství ranou,“ říká turecký velvyslanec o propuštění Sáliha Muslima

Turecko je velmi nespokojené s rozhodnutím pražského soudu, který pustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. V rozhovoru pro Info.cz to uvedl turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali, který vyjadřuje postoje své země. Česká policie zadržela Muslima tuto sobotu na základě mezinárodního zatykače. O Muslimovo vydání usiluje Ankara na základě svého tvrzení, podle kterého byl kurdský politik zapojen do teroristických akcí na tureckém území.

Jak hodnotíte úterní rozhodnutí českého soudu?

Naneštěstí jsme neočekávali takové rozhodnutí. Jsme s ním velmi nespokojeni. Jsme přesvědčeni, že tento verdikt narušuje naše přátelství s Českou republikou. A není ani v souladu s našimi spojeneckými závazky v rámci NATO.

Vždy jsme přísahali na společný mezinárodní boj proti terorismu. Dnešní rozhodnutí ale tuto kooperaci kazí. Myslíme si navíc, že není v souladu s mezinárodním právem, ke kterému se ČR hlásí.

Proč Turecko žádá Muslimovo vydání?

O vydání tohoto předního teroristy (ze syrsko-kurdské strany) PYD jsme požádali v souladu s evropskými normami. Poskytli jsme českým úřadům dostatek informací o muži, který je odpovědný za řadu teroristických útoků na tureckém území.

Myslíte si, že toto rozhodnutí reálně pokazí vztahy mezi Tureckem a Českem?

Bude jistě faktorem, který vzájemné vazby ovlivní negativně. Máme nyní výtečné vztahy, mezi našimi zeměmi probíhá úspěšná obchodní výměna, ale tento verdikt je pro naše přátelství ranou.

Spekulovalo se o výměně Sáliha Muslima za dva české občany, kteří jsou v Turecku odsouzeni právě za spolupráci s PYD.

Jde opravdu jen o spekulace, jedna se přece o dva vzájemně nesouvisející případy. Tito čeští občané byli loni odsouzeni k více než šestiletým trestům, jejich věc nyní navíc posuzují vyšší soudy.

Někteří čeští komentátoři se domnívali, že by po vydání kurdského politika mohlo dojít k vyrovnání v případě elektrárny v turecké Adularyi, kde tratí česká strana.

To je také čistá spekulace.

Kurdské zdroje rovněž naznačují, že turecké tajné služby připravovaly v Praze na Muslima únos, nebo dokonce atentát.

Ne, to jsou dezinformace. Propaganda Strany kurdských pracujících (PKK, neomarxistická separatistická strana tureckých Kurdů). Jsou v propagandě velmi zběhlí. Mimochodem, teď probíhá naše operace v severosyrském regionu Afrínu a propagandisté PKK zveřejňují falešné fotografie, které prý mají dokazovat útoky na civilisty.

Problém vidím i v tom, že zatímco Turecko považuje PYD za teroristy, řada západních zemí je této formaci naopak vděčná za její nasazení v boji s tzv. Islámským státem.

Ano, tak to může být. Ale nemůžete přece bojovat jedním terorem s jiným?

Evropské vlády i veřejnost jsou, jemně řečeno, překvapeny posledním vývojem v Turecku, kde úřady perzekvují řadu obyvatel: nepohodlné vojáky, právníky, novináře, akademiky. Může mít Česko jistotu, že kdyby kupříkladu Muslima do Turecka vydalo, dostaneme se mu správného zacházení a spravedlivého soudu?

Jistě. Určitě. Ano naše demokracie má nedostatky, ale naše soudy jsou nezávislé. Násilí na vězních je v některých případech také výplodem propagandy PKK. V naší zemi už navíc nevynášíme trest smrti. Byl by souzen spravedlivě a podle všech pravidel.

Domníváte se tedy, že i po všech nedávných procesech se svými nepohodlnými občany je nynější Turecko opravdu svobodnou a demokratickou zemí schopnou zaručit spravedlivý proces?

Ano. Ale jak jsem už řekl: naše demokracie má nedostatky. A je na vládě, aby tureckou demokracii stále vylepšovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud