Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teplické škole, která se stala terčem rasistických útoků, už dárci poslali statisíce korun

Teplické škole, která se stala terčem rasistických útoků, už dárci poslali statisíce korun

Statisíce korun už se vybraly ve prospěch základní školy v teplických Proseticích, na jejíž žáky nedávno rasisticky útočili lidé na sociální síti facebook. Ke kampani Romského stipendijního fondu přibyla i sbírka organizovaná Patrickem Zandlem. Policie už podle informací našla část lidí, kteří hanlivé příspěvky psali, a postupně je vyslýchá. Zatím ale nikoho neobvinila.

Výhrůžky se na sociálních sítích objevily pod fotografií první třídy, kterou v rámci seriálu otiskl místní Deník. Do třídy chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti. Někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky. Diskutující také vtipkovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, a navrhovali poslat děti do plynu. „Tam by sednul granát jak pr... na prkýnko,“ zněl další z mnoha komentářů. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Případ vyvolal vlnu solidarity a podpory veřejnosti. Ve prospěch školy už byly založeny dvě sbírky. Organizace Romea přislíbila škole polovinu výtěžku kampaně, která nese název „Oni je do plynu, my je do škol!“. Podle aktuálních údajů už bylo vybráno zhruba 246.000 korun. Přes půl milionu přišlo na účet Patricka Zandla, který původně vyhlásil sbírku mezi svými přáteli na facebooku. Nově je dostupná i pro veřejnost. Podrobnosti jsou na https://www.darujme.cz/projekt/1200601#informace.

Policisté i strážníci zvýšili dohled v okolí školy. Podle informací ČTK už policie našla napříč Českou republikou některé lidi, kteří nenávistné komentáře psali. Postupně je vyslýchá. O tom, zda budou obviněni, rozhodne dozorující státní zástupce. Teplická policie ale nechce případ blíž komentovat. „Případ nadále prověřujeme, jednotlivé dílčí úkony trestního řízení nebudeme komentovat,“ uvedl její mluvčí Daniel Vítek.

Útoky na děti odsoudila i řada politiků a osobností, mimo jiné ombudsmanka Anna Šabatová a hudebník Michael Kocáb.