Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Manchesteru v Praze? Je to lež, tvrdí Chovanec

Terorista z Manchesteru v Praze? Je to lež, tvrdí Chovanec

Salmán Abádí, kterého britská policie označuje za pachatele pondělního teroristického útoku v Manchesteru, přes Prahu neletěl. Uvedl to na twitteru ministr vnitra Milan chovanec, který tak reagoval na zprávu německých médií. Podle nich islamista přes tuzemsko cestoval při návratu z Libye. Pak měl pokračovat přes Düsseldorf právě do Manchesteru, kde bydlel.

Chovanec už dříve uvedl, že informace německých médií tuzemské úřady prověřují. Teď konstatoval, že „informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá“.

Chovanec uvedl, že vychází z informací, které Česko získalo od zahraničních partnerů. „Od zahraničních partnerů známe leteckou trasu osoby zmiňované médii v souvislosti s útokem v Manchesteru,“ napsal. Kde se tedy terorista pohyboval při návratu z Libye ministr neuvedl.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Hrdinové a oběti útoku v Manchesteru

Německé úřady podle Der Tagesspiegel, který zprávu o letu atentátníka přes Prahu původně přinesl, vyšetřují, zda Abádí měl vazby na německé extremisty.

„Bezpečnostní informační služba se těmito závažnými informacemi zabývá v prioritním režimu. Jsme v intenzivním kontaktu se zahraničními partnery a sdílíme s nimi veškeré informace,“ řekl dříve v reakci na aktuální dění mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Kolem pohybu Abádího je stále řada nejasností. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před atentátem v Libyi, odkud pochází jeho rodina. Spekulovalo se, že tam mohl podstoupit teroristický výcvik nebo převzal instrukce k útoku.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Abádí je označovaný za pachatele pondělního sebevražedného výbuchu po koncertu popové zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru. Zemřelo při něm 22 lidí, desítky dalších byly zraněny. Přes 20 lidí stále bojuje v nemocnicích o život.

Policie při raziích pozatýkala osm podezřelých lidí a nadále rozkrývá síť extremistů, kteří s útokem nejspíš pomáhali.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1