Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Thajsko prý vydá Čecha, který vědomě šířil HIV. Doma mu hrozí 12 let

Thajsko prý vydá Čecha, který vědomě šířil HIV. Doma mu hrozí 12 let

Padesátiletý Čech je podezřelý, že měl pohlavní styk s desítkami mužů, aniž by jim řekl, že je HIV pozitivní. Nejmíň tři z nich nakazil. Thajské úřady ho dopadly tento týden a zadržely ho. Jak uvedl server Bangkok Post s odkazem na policii, Pfeifera mají úřady předat Česku už v úterý.

Pfeifer se o svém zdravotním stavu dozvěděl údajně na podzim roku 2013. Jak vyšetřovatelé zjistili, nikomu o tom neřekl, sex přitom měl s desítkami mužů – policie ví minimálně o 23 případech, je ale sama přesvědčená, že jich ve skutečnosti bylo výrazně víc. Mezi oběťmi byl údajně i 13letý chlapec.

Po Pfeiferovi policie marně pátrala a později se do případu vložil Interpol, po jehož upozornění začaly konat thajské úřady. Pfeifer žil na ostrově Pchúket údajně na turistické vízum, které mu ale vypršelo už v roce 2015. Za to teď od tamních úřadů dostal pokutu v přepočtu 717 Kč a podle serveru Bangkok Post rovněž podmínku.

Internetový portál uvádí, že tamní policie muže dopadla v úterý při zátahu. V Česku uprchlík čelí obžalobě a u soudu by mohl dostat až 12letý trest.

Tuzemské ministerstvo spravedlnosti dosud uvádělo, že má k případu informace jen z médií a další postup zvažovalo. Česko totiž nemá s Thajskem smlouvu o vydávání a Praha by tedy musela žádat na základě vzájemnosti – tedy dle principu, že Česko bude v budoucích případech postupovat vůči protistraně stejně.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744