Tisíce lidí v centru Prahy odmítly Zemanovy útoky na média. Dav se poté přesunul demonstrovat přímo na Hrad | info.cz

Články odjinud

Tisíce lidí v centru Prahy odmítly Zemanovy útoky na média. Dav se poté přesunul demonstrovat přímo na Hrad

Odhadem asi čtyři tisíce lidí se podle organizátorů večer sešly na Václavském náměstí a protestovali kvůli Zemanovým útokům na média. Dav skandoval i hesla proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi a minutou ticha uctil zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Po skončení akce v centru Prahy se část demonstrantů přesunula na Hradčanské náměstí a v protestu pokračovala přímo před branami Pražského hradu. Tam prezident Miloš Zeman jen krátce předtím v uzavřené společnosti slavil nástup do druhého funkčního období.

Demonstrace na Václavském náměstí začala krátce před 19:00, kdy z reproduktorů zazněly výroky Zemana, premiéra Andreje Babiše a předsedy SPD Tomia Okamury proti novinářům. Demonstrující poukazovali na to, že tito politici podle nich útočí na nezávislá média a zejména Českou televizi (ČT).

„Pokud by si mocní dovolili nám nezávislá média vzít, neměl by je za nás kdo kontrolovat,“ řekl jeden z řečníků. Zeman, Babiš i Okamura podle dalších vedou proti médiím trvalou a nenávistnou kampaň. Na náměstí byly připraveny i stánky, kde lidé mohli podepsat petici na podporu médií.

Mezi řečníky vystoupil režisér Jan Svěrák, který se na obranu veřejnoprávního média postavil již o víkendu před začátkem slavnostního ceremoniálu vyhlášení výsledků Českého lva. Přečetl tehdy u pultíku na jevišti text nazvaný Pět vět na obranu České televize.

Dnes Svěrák kritizoval rozdělování společnosti. Mimo jiné si posteskl „Jsme Česko B proti Česku A. Nechali jsme se takto rozdělit, protože mocným se lépe vládne, když je národ rozdělený.“

Zemane, ČT nedáme. Na Václaváku demonstrovaly tisíce lidí za svobodná média i proti prezidentovi autor: Martin Bartkovský

Lidé během projevů skandovali "hanba" a "Babiše do koše". Měli s sebou české vlajky a vlajky EU, někteří přišli i s transparenty.

Lidé drželi minutu ticha za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou a zpívali českou a slovenskou hymnu. Při zjištění, že slovenský premiér Robert Fico nabídl po sedmé hodině večer, že odstoupí, začal dav volat po demisi českého premiéra Andreje Babiše.

Protest na Pražském hradě

Asi ve 20:00 se průvod čítající tisíce lidí vydal přes náměstí Jana Palacha a Klárov k Hradu, kam dorazili po hodině.

Na Hradčanském náměstí demonstranti skandovali "Máme toho dost" a "novináře nedáme". Ozýval se také pískot a troubení, protestující cinkali klíči. Lidé také zpívali českou hymnu a píseň Marty Kubišové Motlitba pro Martu. 

Před 22:00 organizátoři vyzvali lidi k odchodu.

Zeman ve svém inauguračním projevu 8. března ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i na Českou televizi (ČT). Economia i ČT se proti výrokům ohradily.

Aktivisté tvrdí, že Zemanova slova jsou pokračováním „dlouhodobého nenávistného útoku na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na politiku a společnost“. Prezidentovi chtějí dokázat, že jsou novinářskou obec připraveni bránit.

Demonstrace na Václavském náměstí: hymny autor: Radka Zítková/Info.cz

Demonstrace za svobodu médií na Václavském náměstí autor: Radka Zítková/info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud