Tisíce lidí v centru Prahy odmítly Zemanovy útoky na média. Dav se poté přesunul demonstrovat přímo na Hrad | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce lidí v centru Prahy odmítly Zemanovy útoky na média. Dav se poté přesunul demonstrovat přímo na Hrad

Tisíce lidí v centru Prahy odmítly Zemanovy útoky na média. Dav se poté přesunul demonstrovat přímo na Hrad

Odhadem asi čtyři tisíce lidí se podle organizátorů večer sešly na Václavském náměstí a protestovali kvůli Zemanovým útokům na média. Dav skandoval i hesla proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi a minutou ticha uctil zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Po skončení akce v centru Prahy se část demonstrantů přesunula na Hradčanské náměstí a v protestu pokračovala přímo před branami Pražského hradu. Tam prezident Miloš Zeman jen krátce předtím v uzavřené společnosti slavil nástup do druhého funkčního období.

Demonstrace na Václavském náměstí začala krátce před 19:00, kdy z reproduktorů zazněly výroky Zemana, premiéra Andreje Babiše a předsedy SPD Tomia Okamury proti novinářům. Demonstrující poukazovali na to, že tito politici podle nich útočí na nezávislá média a zejména Českou televizi (ČT).

„Pokud by si mocní dovolili nám nezávislá média vzít, neměl by je za nás kdo kontrolovat,“ řekl jeden z řečníků. Zeman, Babiš i Okamura podle dalších vedou proti médiím trvalou a nenávistnou kampaň. Na náměstí byly připraveny i stánky, kde lidé mohli podepsat petici na podporu médií.

Mezi řečníky vystoupil režisér Jan Svěrák, který se na obranu veřejnoprávního média postavil již o víkendu před začátkem slavnostního ceremoniálu vyhlášení výsledků Českého lva. Přečetl tehdy u pultíku na jevišti text nazvaný Pět vět na obranu České televize.

Dnes Svěrák kritizoval rozdělování společnosti. Mimo jiné si posteskl „Jsme Česko B proti Česku A. Nechali jsme se takto rozdělit, protože mocným se lépe vládne, když je národ rozdělený.“

1080p 720p 360p
Zemane, ČT nedáme. Na Václaváku demonstrovaly tisíce lidí za svobodná média i proti prezidentovi

Lidé během projevů skandovali "hanba" a "Babiše do koše". Měli s sebou české vlajky a vlajky EU, někteří přišli i s transparenty.

Lidé drželi minutu ticha za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou a zpívali českou a slovenskou hymnu. Při zjištění, že slovenský premiér Robert Fico nabídl po sedmé hodině večer, že odstoupí, začal dav volat po demisi českého premiéra Andreje Babiše.

Protest na Pražském hradě

Asi ve 20:00 se průvod čítající tisíce lidí vydal přes náměstí Jana Palacha a Klárov k Hradu, kam dorazili po hodině.

Na Hradčanském náměstí demonstranti skandovali "Máme toho dost" a "novináře nedáme". Ozýval se také pískot a troubení, protestující cinkali klíči. Lidé také zpívali českou hymnu a píseň Marty Kubišové Motlitba pro Martu. 

Před 22:00 organizátoři vyzvali lidi k odchodu.

Zeman ve svém inauguračním projevu 8. března ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i na Českou televizi (ČT). Economia i ČT se proti výrokům ohradily.

Aktivisté tvrdí, že Zemanova slova jsou pokračováním „dlouhodobého nenávistného útoku na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na politiku a společnost“. Prezidentovi chtějí dokázat, že jsou novinářskou obec připraveni bránit.

360p
Demonstrace na Václavském náměstí: hymny

360p
Demonstrace za svobodu médií na Václavském náměstí

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.