Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Tlak 120-130/80, teplotu si 15 let neměřím.“ Zeman tvrdí, že mu zdraví v kandidatuře nebrání

„Tlak 120-130/80, teplotu si 15 let neměřím.“ Zeman tvrdí, že mu zdraví v kandidatuře nebrání

Prezident Miloš Zeman veřejně oznámil opětovnou kandidaturu v prezidentských volbách. Včera se svým plánem seznámil stovky svých příznivců na Hradě, dnes dovysvětlil, co ho k rozhodnutí vedlo. Proti prý hovořil jeho věk a touha po aktivním odpočinku. Zdraví prý naopak roli nehrálo, protože se nemění. Pro kandidaturu Zemana přesvědčila podpora veřejnosti, která je podle něj „větší než malá“, a fakt, že ho práce baví. Řekl, že nehodlá vést osobní kampaň a nebude se účastnit předvolebních debat v médiích.

Rozhodnutí kandidovat Zeman označil za obtížné. Přiznal, že byly doby, kdy si říkal, že o další mandát usilovat nebude. Za jeden z faktorů, které ho přesvědčily k opaku označil česká média a „jejich útoky“.

Zeman uvedl, že zvažoval několik faktorů stojících proti kandidatuře. Jako první zmínil věk. „Je mi 73 let, za rok mi bude 74, podle statistiky je pravděpodobnost dožití průměrného českého muže 75 let. Takže v tomto okamžiku mi – mám-li věřit statistikům - zbývají dva roky života, které bych měl prožít v klidu a odpočinku,“ řekl Zeman před novináři.

Zmínil, že mu chybí čas na oblíbenou četbu, což ho prý lákalo jako vidina aktivního odpočinku.

„Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. A pokud on bude útočit na mě, nebudu na ty to útoky odpovídat.“
Miloš Zeman

V souvislosti se Zemanovou kandidaturou se pravidelně řešil jeho zdravotní stav. On řekl, že se ani nezhoršuje, ani nelepší. Zmínil, že se nechal prohlédnout lékaři. „Po všech těchto vyšetřeních jsem věděl přesně to, co jsem věděl před nimi. Tedy, že mám dvě nemoci. Jedna se jmenuje polyfunkční neuropatie, která spočívá v tom, že od kotníků dolů máte odumřelé nervy. Nedá se to léčit, dá se to zastavit, což se snad podařilo,“ řekl prezident.

Zeman rovněž zmínil svoji cukrovku. „Cukrovku má u nás téměř milion lidí a další milion ji má taky a ještě o tom neví,“ řekl.

Faktorem, který Zemana přesvědčil znovu kandidovat, je prý v první řadě podpora veřejnosti. Ta je podle něj „větší než malá“.

„Druhý faktor spočívá v tom, že práci, kterou dělám, dělám rád. Je to krásná práce, je to nádherná práce, dává možnost sloužit ČR, hájit její národní zájmy, včetně zájmů ekonomických, a jestli tuto práci dělám dobře nebo špatně, to musí posoudit jiní,“ dovysvětlil Zeman.

„Vložím svůj osud do rukou občanů této země a plně se podřídím jejich rozhodnutí. Obě dvě volby jsou svým způsobem přitažlivé.“
Miloš Zeman

Sám se za favorita nechce označovat, což zdůvodnil příklady z Polska a Slovenska, kde favorizovaní kandidáti nakonec prohráli s novými tvářemi.

Zeman řekl, že nebude vést osobní prezidentskou kampaň, ačkoli často čelí nařčení, že kampaň vede v podstatě nepřetržitě při svých cestách do krajů. Nehodlá se rovněž účastnit předvolebních debat v televizi a rozhlase. Chce, aby voliči porovnávali sliby ostatních kandidátů s jeho reálnou politikou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744