Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tlak na Babiše roste. Čapí hnízdo byl údajně od začátku podvod, policie má dva týdny do rozhodnutí

Tlak na Babiše roste. Čapí hnízdo byl údajně od začátku podvod, policie má dva týdny do rozhodnutí

Kauza dluhopisů nebude zřejmě jediná, která bude před volbami ohrožovat budoucnost ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Novinářka Sabina Slonková dnes na serveru Neovlivni.cz totiž publikovala nové skutečnosti kolem dotace pro Babišův projekt Čapí hnízdo. Podle ní šlo od počátku o podvod a dotační žádost obsahovala nepravdivé údaje.


Slonková se na Neovlivni.cz odvolává na dosud nepopsané dokumenty, které má k dispozici i policie. Z nich údajně vyplývá, že projekt před jeho schválením zpochybnili i dva experti najatí středočeským dotačním úřadem. Podle expertů projekt Čapího hnízda nebyl ekonomicky životaschopný a dotace tak vůbec neměla být udělena.

„Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala,“ uvedl na dotaz serveru Karel Mojžíš, který žádost původně posuzoval. Projekt Čapí hnízdo rovněž obsahoval špatné údaje o době splácení bankovního úvěru. Už samotné uvedení nepravdivých údajů je přitom důvodem k zamítnutí žádost o dotaci.

Policie nyní rozhoduje, zda výše uvedené jednání naplňuje podstatu trestného činu. Vyšetřování by mělo skončit do konce března.