Tlak na Babiše roste. Čapí hnízdo byl údajně od začátku podvod, policie má dva týdny do rozhodnutí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tlak na Babiše roste. Čapí hnízdo byl údajně od začátku podvod, policie má dva týdny do rozhodnutí

Tlak na Babiše roste. Čapí hnízdo byl údajně od začátku podvod, policie má dva týdny do rozhodnutí

Kauza dluhopisů nebude zřejmě jediná, která bude před volbami ohrožovat budoucnost ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Novinářka Sabina Slonková dnes na serveru Neovlivni.cz totiž publikovala nové skutečnosti kolem dotace pro Babišův projekt Čapí hnízdo. Podle ní šlo od počátku o podvod a dotační žádost obsahovala nepravdivé údaje.


Slonková se na Neovlivni.cz odvolává na dosud nepopsané dokumenty, které má k dispozici i policie. Z nich údajně vyplývá, že projekt před jeho schválením zpochybnili i dva experti najatí středočeským dotačním úřadem. Podle expertů projekt Čapího hnízda nebyl ekonomicky životaschopný a dotace tak vůbec neměla být udělena.

„Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala,“ uvedl na dotaz serveru Karel Mojžíš, který žádost původně posuzoval. Projekt Čapí hnízdo rovněž obsahoval špatné údaje o době splácení bankovního úvěru. Už samotné uvedení nepravdivých údajů je přitom důvodem k zamítnutí žádost o dotaci.

Policie nyní rozhoduje, zda výše uvedené jednání naplňuje podstatu trestného činu. Vyšetřování by mělo skončit do konce března.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.