Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tlak na Babiše sílí. Podle předsedy sněmovny by měl sám odstoupit, jeho dopis prý nestačí

Tlak na Babiše sílí. Podle předsedy sněmovny by měl sám odstoupit, jeho dopis prý nestačí

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka kvůli kauze dluhopisů sám opustit vládu. Pokud by v kabinetu zůstali ostatní ministři za ANO, nebyl by to důvod k vypovězení koaliční smlouvy Hamáček to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce.

Babiš již dříve rezignovat na vládní funkce odmítl, stejně jako své pochybení kolem nákupu jednokorunových dluhopisů společnosti Agrofert, kterou vlastnil. Celou záležitost pokládá za organizovanou kampaň vůči své osobě.

„Pan ministr financí by sám měl uznat, že ten problém je tak velký, že už nesnese odkladu a vyžaduje řešení, a měl by odstoupit. To si myslím, že by bylo nejčistší a nejideálnější," uvedl Hamáček. Připomněl v této souvislosti rezignace ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) kvůli nepřiznanému bytu a ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) kvůli "odkloněným" milionům.

„Stále to vnímám jako problém jednoho ministra. Prostě ho dohnala jeho minulost," uvedl Hamáček. Pokud nestáhne ANO po případném odchodu Babiše z vlády své ostatní ministry, což Babiš vyloučil, k vypovězení koaliční smlouvy podle Hamáčka není důvod. Kromě Babiše má ANO ve vládě ještě dalších pět ministrů.

Hamáček podobně jako jeho předchůdkyně v čele Sněmovny Miloslava Němcová (ODS) uvedl, že ho neuspokojilo vysvětlení, které Babiš ve věci dluhopisů a svých majetkových poměrů zaslal Sněmovně. Pokládá jej za politické. Němcová formu vysvětlení označila za „naprosto truchlivou".

Sněmovna by podle Němcové měla vyzvat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k odvolání Babiše. Hamáček to ale pokládá za předčasné. „Odvolání je na rozhodnutí předsedy vlády. Nechal bych premiéra, jak se k věci postaví," uvedl. Sobotka se chce k záležitosti vyjádřit příští týden po prostudování Babišova dopisu Sněmovně. Konat chce i sám Babiš, na středu si domluvil schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, který ministry jmenuje a odvolává na návrh premiéra.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link