Ťok musí skončit! Šéf komunistů hodlá tlačit na rezignaci ministra dopravy, vadí mu obměna dozorčí rady ČD | info.cz

Články odjinud

Ťok musí skončit! Šéf komunistů hodlá tlačit na rezignaci ministra dopravy, vadí mu obměna dozorčí rady ČD

Předseda KSČM Vojtěch Filip bude požadovat rezignaci ministra dopravy Dana Ťoka z hnutí ANO kvůli změnám v dozorčí radě Českých drah. Informovala o tom Česká televize. Ťok dnes odvolal z devítičlenné rady jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy.

Předseda KSČM Vojtěch Filip odvolání většiny dozorčí rady kritizoval a označil za čistku. Bojí se o osud národního dopravce a Ťokovi vyčítá, že jde údajně příliš na ruku soukromým dopravcům. „Nemyslím si, že věci, které mají být řešeny od roku 2033 a mají být spuštěny v roce 2023, by měla Česká republika v rámci liberalizace řešit už v roce 2018. Považuji to za naprosto předčasné a nemístný tlak na krajské samosprávy,“ řekl Filip novinářům během zasedání výkonného výboru KSČM. Změny podle něj povedou k tomu, že si budou muset kraje zařizovat dopravu za železnici samy.

Obměněná dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na management Českých drah. Do něj se budou moci přihlásit i stávající členové představenstva, kteří jsou ve funkcích čtyři roky.

Vedle Moose, který účí na Dopravní fakultě ČVUT, jsou novými členy dozorčí rady Karel Pospíšil z VUT Brno, Josef Kolář z Fakulty strojní ČVUT, Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. Členy rady zůstávají Jan Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb z Odborového sdružení železničářů a dopravní odborník Vojtěch Kocourek.

Vedle Ferance řídící výbor odvolal Jana Harta, Antonína Tesaříka, Tomáše Révezse a Milana Kucharčíka.

Ťok podle svých slov chtěl dozorčí radu obměnit už dříve, ale čekal na vyslovení důvěry vládě. Do rady dosadil odborníky, nikoliv členy na základě politického zadání. „Potřebujeme profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, ke kterému jsme vázáni evropským železničním balíčkem. Změnou dozorčí rady zároveň postupně plníme vládní programové prohlášení, že mají být České dráhy řízeny efektivně a že musí fungovat jako apolitický subjekt,“ uvedl ministr.

Dozorčí rada schvaluje roční podnikatelský plán ČD včetně strategie a rozpočtů a uděluje předchozí souhlas nakládání s majetkem podniku.

Odvolaný Feranec, poslanec za vládní hnutí ANO, ČTK řekl, že plně respektuje rozhodnutí řídícího výboru s tím. Je to plné právo vlastníka společnosti, kterou je v případě ČD stát, uvedl. Důvody změn ve vedení ČD zatím Feranec nechtěl příliš komentovat, podle něj však management vždy postupoval tak, aby chránil zájmy podniku. Moos zatím výsledky dnešního jednání výboru nekomentoval, chce počkat až na další oficiální kroky ministerstva dopravy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud