Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ťok narazil – plán na státní půjčovnu vlaků padá

Ťok narazil – plán na státní půjčovnu vlaků padá

Ministerstvo dopravy po roce příprav vzdalo snahu o zřízení takzvané státní půjčovny vlaků. Deníku E15 to potvrdil ministr Dan Ťok. „Nepůjdu proti odporu všech účastníků,“ řekl.

Podle jeho původních představ měl stát za evropské dotace nakoupit vlaky do svého vlastnictví a následně by je pronajal na dlouhá léta dopravcům, kteří by provoz na vybraných tratích vyhráli v soutěži. Proti se postavily především České dráhy, které podle Ťoka sešikovaly širokou koalici. Tomu by nasvědčovalo fakticky shodné znění připomínek z řady ministerstev, odborů, Svazu dopravy, Úřadu vlády i od zástupců sociální demokracie, o čemž deník E15 informoval v pondělí.

„Doplatí na to bohužel nejvíce samy České dráhy, podle mého si dokleply další hřebíček do rakve,“ uvedl Ťok. Ministerstvo totiž odepsalo půjčovnu, nikoliv ale samotné otevírání trhu dotované železnice. V příštích letech chce úřad dát do soutěží řadu tratí, kde jezdí dotované rychlíky, což požaduje i Evropská unie. Dopravci přitom budou muset nabídnout pouze nové vlaky, což pro dráhy podle ministra bude znamenat další zadlužování.

Pokračovat ve čtení na serveru E15.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek