Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ťok nezvládá odstraňovat billboardy, státu navíc hrozí arbitráž

Ťok nezvládá odstraňovat billboardy, státu navíc hrozí arbitráž

Zákon, nezákon, billboardy u českých dálnic a silnic I. třídy dále zůstávají. A to přesto, že okolo těch největších dopravních tepen měly od počátku loňského září zmizet, aby zbytečně nerozptylovaly řidiče a nepřispívaly k počtu dopravních nehod. Jak se server INFO.CZ zjistil, jeden z hlavních provozovatelů reklamy u českých dálnic, společnost A.C.E. Media Ventures, například své poutače stále provozuje.

Nezákonně. Všichni majitelé reklamních zařízení totiž měli své billboardy od dálnic a silnic I. třídy od 7. září 2017 stáhnout. Zatímco Ministerstvo dopravy loni plánovalo, že se mu podaří zlikvidovat nelegální billboardy na dálnicích během pár měsíců, nyní připouští, že jde o běh na mnohem delší trať.

„Se situací ohledně nelegálních billboardů nejsme spokojeni,“ říká pro INFO.CZ Lenka Rezková z tiskového odboru Ministerstva dopravy. „Proto v současnosti posilujeme tým lidí, kteří administrativně složitý proces vyřizují. Chceme tím dosáhnout toho, že v letošním roce zmizí z ochranných pásem dálnic drtivá většina všech billboardů, které tam už nemají co dělat.“

Týdeník Euro nicméně loni informoval, že za pomalejším odstraňováním billboardů by mohlo být i možné propojení ministra Ťoka právě na firmu A.C.E. Media Ventures. „Tato firma je velmi činná v americké obchodní komoře, jejímž prezidentem byl dříve i ministr Ťok, proto se s A.C.E. Media Ventures právě přes komoru velmi dobře zná,“ spekuloval týdeník. Ministr dopravy tehdy tuto úvahu odmítnul jako neopodstatněnou.

Samotná firma A.C.E. Media k provozování billboardů sdělila, že čeká na verdikt soudu. „Společnost A.C.E. Media čeká, jak v této záležitosti rozhodne Ústavní soud ČR. Do té doby nebudeme poskytovat žádné informace," uvedla firma. 

Naprostý zákaz reklamy na hlavních českých silnicích začal platit na začátku loňského září. Po sedmi měsících od zákazu billboardů v ochranném pásmu dálnic jich bylo zatím byly odstraněny asi jen tři stovky, dvou třetin se zbavili sami majitelé těchto zařízení. V takzvaných ochranných pásmech u silnic a dálnic se nicméně stále ještě nachází asi desetinásobek nelegálních billboardů.

Podle studie ČVUT dokáže billboard u silnice rozptýlit řidiče asi na 0.4 vteřiny. Za tento čas automobil jedoucí rychlostí 130 kilometrů v hodině ujede asi 15 metrů, které mohou být při náhlém zabrzdění provozu klíčové. Podle studie se nicméně reakční čas lišil podle reklamního sdělení - nejvíce rozptylující byly reklamy se ženami. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1