Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

TOP 09 mají zachránit nové tváře. Feri chce nasadit i youtubery

TOP 09 mají zachránit nové tváře. Feri chce nasadit i youtubery

Klesající preference a průzkumy věští, že šance TOP 09 dostat se na podzim do sněmovny visí na vlásku. Z nelichotivé situace by straně měly pomoci neokoukané tváře. Do popředí vysouvá v poslední době hlavně teplického radního Dominika Feriho, místopředsedkyni strany a poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou a poslance Martina Plíška. Všichni tři se sešli i na pražské kandidátce do podzimních voleb. Z vysoké politiky se naopak stahuje starší generace jako František Laudát nebo Daniel Korte. Hrozí ale, že jméno Karla Schwarzenberga, jenž z politiky ustupuje, žádné jiné nenahradí.

Dvacetiletý politik Dominik Feri jako by byl v poslední době všude. Stál po boku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska při představování dlouhodobé vize strany, jezdí po republice a beseduje se studenty, denně publikuje na svém facebookovém profilu s 63 tisíci fanoušky několik příspěvků glosujících politickou situaci. Právě on by měl straně přitáhnout nové voliče, především z řad mladých.

Ne výuka, ale spíše stand up komedie

„Moje přednášky nejsou nějakou frontální výukou. Je to zpola stand up a zpola předávání informací,“ vypráví Feri INFO.CZ v jedné z pražských kaváren, která bezesporu patří k těm, kde se schází mladí kreativní lidé. „Oslovují mě školy, nejsem ten, který by dával nohu do dveří a zval se. Celé to vznikalo v předminulém roce organicky,“ tvrdí s tím, že nejde o politickou agitaci. Velká část studentů nebude moct jít na podzim ještě volit. Jenže svůj dopad objíždění regionů rozhodně má. „Na druhou stranu už jen to, že jsem fyzicky přítomný, tak to na ně nějak působí,“ uznává teplický radní.

Aktivní byl ve straně vždy, po neúspěšných krajských volbách se ale začal ozývat s výraznou kritikou. Nabízí se tak otázka, jestli nové tváře nezískaly tak velký prostor právě díky tomu, v jak špatné kondici strana je. „Kdyby byla strana v dobrém období, tak bych nikdy nekandidoval do Poslanecké sněmovny,“ přiznává Feri svou roli „zachránce“. „Ale je otázka, co to je dát prostor. Myslím, že mé poslední místo na kandidátce to není,“ naráží na poslední příčku na pražské kandidátce, z níž se uchází o poslanecké místo. „Já si upřímně nemyslím, že by mě strana nějak neúměrně protěžovala. I když části straníku vadí, že jsem tolik vidět,“ přiznává s tím, že v dnešní době může být na sociálních sítích vidět každý.

„Líbilo by se mi, kdyby se youtubeři zapojili sami od sebe. Nikoliv ve smyslu politickém, ale občanském – jsou volby, běžte volit kohokoliv."
Dominik Feri

Nové kanály jsou pro „internetovou hvězdu“ zásadní. Využít by chtěl například youtubery. „Doufám, že dojde třeba k nějaké nadstranické spolupráci, co se týče mobilizace mladých voličů. Zajímavá by v tom mohla být snaha youtuberů. Líbilo by se mi, kdyby se youtubeři zapojili sami od sebe. Nikoliv ve smyslu politickém, ale občanském – jsou volby, běžte volit kohokoliv. Byl by to zajímavý precedens, na kolik jsou fanoušci youtuberů disciplinovaní,“ zamýšlí se Feri, který má k tomuto prostředí bezpochyby blízko. Převést myšlenku do praxe by ale nemuselo být tak snadné.

„Youtubeři jsou v politických tématech velmi opatrní. Kdyby se politicky vymezili, tak by to pro ně mohlo znamenat ztrátu potenciálních nabídek. Otázkou také je, jak by fungovalo, kdyby najednou přišli se sofistikovanějším politickým obsahem, když normálně tvoří plytké komerční příspěvky. Myslím ale, že politické strany budou chtít youtubery oslovit. Už se tak i děje. Politický názor je přitom produkt jako každý jiný. A youtubeři produkty propagovat umí,“ tvrdí Feri.

Korunní princezna TOP 09

Nové kanály chce využívat i poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která už od médií získala nálepku „korunní princezna“ strany. „Já se takto určitě nálepkovat nechci. Nechci se pasovat do této role, protože si myslím, že v současné době nemáme řešit nástupnictví v rámci strany, ale zejména sněmovní volby, které jsou nejbližším milníkem,“ brání se politička v rozhovoru pro INFO.CZ. V předvolební kampani ale bude vidět. I během neformálních akcí jako „s Markétou na pivo“. A podporu si chce získat i na internetu. „Já už dnes několik měsíců dělám videa, která nazývám Markéta backstage, která cílí na především mladou generaci, s tím, že vím, že je to její hlavní komunikační prostředek. Snažím se pro ně přinášet obsah atraktivnější formou. Řada dalších kolegů zatím tímto způsobem nepracuje,“ popisuje třicátnice.

Od Feriho ji dělí více jak desetiletý věkový rozdíl. Trvá si tak i na své serióznější tváři. „Musím také vycházet z toho, že jsem ve sněmovně političkou, která chce reprezentovat hodnoty strany a směřování, které se už nemusí slučovat s takovým tím bezstarostným stylem,“ dodává politička. Na pražské kandidátce by přitom měla být už na druhém místě. Hned za ní pak další zástupce mladší generace politiků – poslanec Martin Plíšek. Dva zástupci starší generace poslanci František Laudát a Daniel Korte už minulý týden oznámili, že ve vysoké politice končí a na podzim kandidovat nebudou. Informaci přinesl deník Právo. Hned se objevily spekulace, že dvojice musela „vyklidit pozice“ mladým tvářím.

„Není to o tom, že by strana dávala někomu prostor. Je to o tom, kdo má opravdu zájem si to odpracovat. Kandidátky vznikají odspodu, nikoliv z vrchu."
Markéta Pekarová Adamová

Ty se ale podobnému obvinění brání. „Není to o tom, že by strana dávala někomu prostor. Je to o tom, kdo má opravdu zájem si to odpracovat. Kandidátky vznikají odspodu, nikoliv z vrchu,“ říká Adamová. „Oba pánové se rozhodli nekandidovat. Kdyby se rozhodli kandidovat, tak věřím, že se na pražské kandidátce objeví,“ dodává Plíšek pro INFO.CZ. Politik nyní plánuje být také co nejvíce viditelný. „Počítám teď prakticky na všech akcích v regionech, které jsou plánovány, se svou účastí,“ říká.

Miroslav Kalousek a jeho tým prezentoval vize Topky, mladé voliče má oslovit Dominik FeriMiroslav Kalousek a jeho tým prezentoval vize Topky, mladé voliče má oslovit Dominik Feriautor: Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

Dvojici brání i politologové. „Nemyslím si, že by paní Adamová nebo pan Plíšek teď nějak získávali prostor. Oni si ho vydobyli, protože patří k nejaktivnějším poslancům TOP 09 ve sněmovně. Svoji agendu zvládají a jsou poměrně dost vidět,“ míní politolog Lukáš Jelínek.

Opatrně ale přistupují k tomu, zda se obliba na sociálních sítích může přetavit v reálně politické hlasy. „Dominik Feri patří mezi nejpopulárnější politiky na facebooku, nicméně popularita je rozprostřena po celé republice a jeho těžiště spočívá z velké části mezi lidmi, kteří nemají ani volební právo. Popularita je tedy takové nebezpečné placebo,“ upozorňuje politolog Miloš Gregor s tím, že počet hlasů ve volebních urnách pak může být nepříjemným překvapením. Jak se mu podaří facebookovou oblibu proměnit v politické body, si není jistý ani Feri. „Upřímně nevím. U soukromého profilu není člověk schopen získat podrobnější data o skladbě sledujících. Nedokážu posoudit, kolik z nich je z Prahy, kolik má volební právo a u jak velkého množství je šance, že budou volit TOP 09,“ přiznává.

„Být celebrita popkultury se ještě nerovná být úspěšný, populární, natožpak schopný politik. To, že bude přitahovat pozornost je sice pěkné, ale ještě to zdaleka nemusí znamenat, že to bude pozornost k celé TOP 09 nebo hlasy pro stranu,“ říká Jelínek.

Trojice se přitom soustředí na studenty. Mluví o výchově další generace voličů. Otázka ale je, zda si to může v současné situaci vůbec dovolit. „Nechtěl bych být cynický, ale pokud se chce TOP 09 snažit vychovávat budoucí voliče, tak by neměla zapomínat na to, že voliče potřebuje teď, protože za pár let tady nemusí být TOP 09,“ varuje Gregor.

Aktuální otázkou tedy je, zda mohou nové tváře stranu zachránit a dovést ji na podzim do sněmovny. „Můžou ji pomoct, ale spasit ne. To, že TOP 09 vznikla na osobnosti Karla Schwarzenberga a na jeho jméno získávala hlasy, to je jasné všem. Stejně jako to, že tento benefit strana pomalu ztrácí i s tím, jak se postupně stahuje z politiky. Vyvážit jeho jméno jakýmikoliv jinými bude nadlidský úkol. Na druhou stranu ale může každé straně pomoct, když nasadí nové, neokoukané, dynamické tváře,“ domnívá se Jelínek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744