TOP 09 představila svoji vizi. Ve volbách chce dvouciferný výsledek | info.cz

Články odjinud

TOP 09 představila svoji vizi. Ve volbách chce dvouciferný výsledek

TOP 09 chce do roku 2030 zvýšit životní úroveň Čechů, snížit zdanění práce a zavést v zemi společnou evropskou měnu. Za zásadní považuje zakotvení Česka v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, a i proto chce zvyšovat výdaje na obranu, aby země dostála svým mezinárodním závazkům. Tyto plány jsou součástí střednědobé strategie Vize 2030, kterou dnes v Praze strana zveřejnila.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska chce strana zajistit, aby se do roku 2030 životní úroveň v Česku srovnala s Německem. Je proto ale nutné, aby se zvýšila vzdělanost společnosti, což by zvýšilo konkurenceschopnost Čechů. Důležitá je podle něj i stabilita ekonomiky.

"Chceme společnost vzdělanou, soudržnou, konkurenceschopnou a bohatou," řekl Kalousek. Stát by proto podle TOP 09 měl zvýšit platy učitelů, snížit zdanění práce a postarat se o účinný výběr daní. "Český dělník, český technik, český vědec není o nic méně nadaný než ten německý. Jestliže opravdu využijeme veškerý tvůrčí potenciál, tak není žádný důvod, aby se během tří volebních dekád ty životní úrovně k sobě neblížily," vysvětlil.

Za základ pro konkurenceschopnost Česka považuje TOP 09 vzdělání. "Naše země nedisponuje žádným velkým surovinovým bohatstvím. Prosperita naší země stojí a padá se schopností přizpůsobit se možnostem, které přináší globální společnost," upozornil školský expert strany a senátor Jiří Růžička.

Podle něj musí vzdělávací systém studenty na novou situaci připravovat jinak než dosud. Je třeba zajistit, že studenti dokážou řešit problémy, spolupracovat a komunikovat v několika světových jazycích. Musí se také zvýšit platy učitelů. "Učitel by měl patřit k nejlépe placeným státním zaměstnancům," řekl Růžička.

TOP 09 chce také zajistit ekonomickou stabilitu země. K ní by podle strany přispělo i zavedení eura, které si přeje výrazně dřív než v roce 2030. "Je zřejmé, jak velký prospěch pro naši ekonomiku, která je navázána na ostatní ekonomiky Evropské unie, je, když kurz nevykazuje velké kolísání. Zároveň přijetí eura přispěje ke snížení transakčních nákladů," řekl europoslanec Luděk Niedermayer.

Niedermayer také vyzdvihl potřebu snížit zdanění práce, které podle něj v současnosti nejvíc postihuje lidi se středními příjmy. TOP 09 také chce zajistit efektivní využívání daní a využívání veřejných peněz v těch oblastech, kde to je efektivnější než investice soukromého sektoru. Niedermayer přitom zmínil potřebu zvýšit výdaje na obranu, aby Česko plnilo své závazky v NATO.

TOP 09 ve svém programovém dokumentu mluví také o zavedení elektronických voleb, podpoře aplikovaného výzkumu, rozvoji decentralizované energetiky nebo budování vysokorychlostních železničních tratí.

Na základě Vize 2030 připraví TOP 09 v polovině roku program pro podzimní volby do Sněmovny. V těch by chtěl Miroslav Kalousek se svou stranou dosáhnout dvouciferného výsledku.

Průzkum společnosti STEM tento týden sliboval TOP 09 pouze 4,6 procenta hlasů, což by ke vstupu do Sněmovny nestačilo. V pátečním průzkumu společnosti CVVM ale strana měla osmiprocentní podporu.

"Poslední volební průzkum nám dává osm procent preferencí, což je číslo, se kterým se nehodláme spokojit. Míříme na dvouciferné číslo a jsme přesvědčeni, že po volbách budeme významnou politickou stranou, která bude rozhodujícím způsobem ovlivňovat politické dění v České republice," řekl Kalousek.

Server Seznam.cz v pátek uvedl, že v TOP 09 roste nespokojenost s Kalouskovým vedením a že zaznívají hlasy volající po tom, aby ještě před volbami z čela strany odešel a aby mimořádný sněm rozhodl o novém vedení. Kalousek ale dnes tyto hlasy označil za ojedinělé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud