Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

TOP 09 si spletla vlastní politiky. Na facebook nahrála fotografii jiných lidí a internet se baví

TOP 09 si spletla vlastní politiky. Na facebook nahrála fotografii jiných lidí a internet se baví

Pražská pobočka politické strany TOP 09 má z ostudy kabát. Poté, co si totiž na Praze 6 zvolili nový regionální výbor, chtěli se jím pochlubit na sociálních sítích. Jenže ouha. Správkyně facebookového profilu strany si totiž spletla fotku nového výboru a místo nových politiků vložila na sociální síť naprosto jiné lidi. Na dotazy pak odpovídala s chladným byrokratickým kalkulem, který u členů diskuse vyvolával záchvaty smíchu.

Tak třeba Tomáš Mandlík správkyni profilu reklamoval, že se na zmíněné fotografii nenalezl. „Někdy bývám na fotografiích neviditelný, ale tady jsem se fakt nenašel," tvrdí v diskusi u fotografie, kde je pod jeho označením naprosto neznámá osoba. Avšak správkyně profilu kontruje: "Děkujeme za váš názor, ale podle propozic, které jsme dostali, jste první zleva. Faktem ale zůstává, že na facebookovém profilu vypadáte trochu jinak. Ověříme to," píše. To již náhodní kolemjdoucí začínají tušit, že se schyluje ke královské zábavě. 

Podobně pak reaguje i další z politiků, který na fotografii pochopitelně není. „Dobrý den, no nevím, jak to tady máte zařízené, ale to nejsem já," vynáší Petr Exnar. A správkyně na jeho hru ihned přistupuje, snaží se dopátrat, na jakém místě na fotografii pan Exnar má být. Když konečně pochopí, že se na zmíněné fotografii vůbec nenachází, odrovná všechny účastníky diskuse výrokem jako vystřiženým z lekcí byrokracie. „Dobrý den, Vašeho názoru si ceníme. Jste si opravdu jistý, že na fotografii nejste? Víte, dostala jsem propozice a tam jste uveden," tvrdí správkyně, aby vše korunovala dovětkem: „Nestává se mi často, že bych něco udělala špatně."

Když si brigádnice uvědomí, že vložila nejspíše jinou fotografii, začíná lehce panikařit. „Já se moc omlouvám, měla jsem příspěvek jen vložit a nemám právo mazat. Měla jsem tu být jen do 13.30 a teď mi z toho jde hlava kolem. Určitě se to napraví," píše v příspěvku, který okamžitě "lajkuje" 64 lidí. 

Nakonec se však do diskuse vkládá starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který zábavu mírně kazí. „Administrátorka dnešní diskuse se jmenuje Petr Exnar, místopředseda TOP 09 za Prahu 6. Zachovejte nám přízeň, smysl pro humor máme všichni a kanadské žertíky nás baví."

Je však otázkou, zda všichni účastníci diskuse Kolářovo zapadlé vysvětlení četli a zda se tak údajný kanadský vtípek straně nevrátí jako bumerang. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744