Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Totální úpadek politické kultury. Bojím se, že tato šaráda potrvá do voleb, říká politolog

Totální úpadek politické kultury. Bojím se, že tato šaráda potrvá do voleb, říká politolog

Jako úpadek politické kultury hodnotí současnou politickou krizi politolog a sociolog Daniel Kunštát. „Je to bezprecedentní. Opravdu si nevybavuji, že by se podobná politická šaráda v jakékoliv civilizované zemi za posledních 25 let stala, čekám negativní dopad na veřejné mínění,“ říká pracovník Sociologického ústavu pro server Info.cz. 

„Tato situace je však bezprecedentní i v kontextu České republiky, která má občas tendence k jistým novátorským politickým situacím. Jistě, krize jsme tu dříve měli, nicméně přístup k nim byl vcelku standardní a ústavně konformní,“ říká Kunštát.

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil, že nepodá demisi vlády, jak dříve avizoval, místo toho ještě dnes navrhne prezidentu Zemanovi odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Sobotka se se Zemanem dostal do sporu ve čtvrtek, kdy zamířil na Hrad s cílem mluvit s prezidentem o aktuální politické situaci. Zeman se však při setkání choval, jako že přijímá demisi, ačkoli Sobotka ještě žádnou nepodával. Tato "politická vybíjená" následně sloužila české veřejnosti spíše jako zdroj laciných vtípků než jako vzor důstojné politické kultury.

„Z hlediska veřejného mínění se tato šaráda projeví negativně. V době, kdy vláda Bohuslava Sobotky v roce 2013 nastupovala, se Češi dostávali z určité blbé nálady Nečasových a Topolánkových vlád. Začala se například zvyšovat důvěra v ústavní instituce i další indikátory a já se trochu obávám, že pod vlivem současné situace možná opět sklouzneme směrem k oné blbé náladě,“ uvádí vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů Cevro Institutu. „Navíc si myslím, že tomuto divadlu ještě není konec. Bojím se, že v této šlamastyce agresivních politických gest, přemetů a špatné kultury se budeme pohybovat do parlamentních, možná až do prezidentských voleb,“ dodává Kunštát. Prezidentské volby se budou konat v lednu příštího roku. 

Jádro politických excesů z posledních dnů a týdnů spočívá v kontroverzi ohledně podnikání a nákupu korunových dluhopisů ministra financí Andreje Babiše. Bohuslav Sobotka na počátku února uvedl, že „řečeno jednoduchým jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát." Babiš se proti nařčení ohradil, od té doby se však politická střetnutí jen vyostřovala.

„Vždy je třeba se ptát, komu současná situace prospěje. Já však nyní ani z politologického ani ze sociologického pohledu na tuto otázku nedokáži odpovědět. Já ani moji kolegové nedokážeme odhadnout důsledky této kauzy vzhledem k preferencím jednotlivých politických stran, potažmo nadcházejících parlamentních voleb. Je těžké i odhadnout, jakým způsobem se současný stav věcí projeví v nadcházejících prezidentských volbách, zda to Miloši Zemanovi preference přidá či ubere,“ uzavírá politolog pro Info.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744