Články odjinud

Tragický květen: Na silnicích zemřelo o šestnáct lidí víc než loni

Tragický květen: Na silnicích zemřelo o šestnáct lidí víc než loni

V květnu zemřelo na českých silnicích 56 lidí, o 16 víc než loni. Od začátku roku si dopravní nehody vyžádaly 188 obětí, což je o 27 víc než za prvních pět měsíců minulého roku. Zřejmě poslední obětí uplynulého měsíce je motorkář, který nepřežil nehodu poslední květnový den.

Negativní roli ve statistice sehrálo slunečné a teplé počasí, které u mnoha řidičů způsobilo nepozornost, únavu či podcenění dopravní situace.Květnová bilance je předběžná. Oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.

„Svou negativní roli v tragické bilanci nehod sehrály příznivé klimatické podmínky, které letos v květnu připomínaly spíše prázdninové počasí,“ konstatoval Lerch. Většina tragických nehod měla podobný scénář - na rovném přehledném úseku se střetla auta v protisměru nebo auto vyjelo ze silnice a narazilo do stromu či jiné pevné překážky.

Oběťmi jsou nejčastěji řidiči nebo spolujezdci motorových vozidel, je mezi nimi také 11 motocyklistů a osm chodců. Nejtragičtější dny končícího měsíce byly podle dosavadní bilance 12. a 13. květen, kdy nehody nepřežili čtyři lidé.

Z porevoluční doby zaznamenali policisté v květnu nejvíce smrtelných nehod v roce 1994, kdy o život přišlo 125 lidí. Letošní květen je nejtragičtější od roku 2012, kdy policisté zaznamenali 61 obětí na životech.