Tragický květen: Na silnicích zemřelo o šestnáct lidí víc než loni | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragický květen: Na silnicích zemřelo o šestnáct lidí víc než loni

Tragický květen: Na silnicích zemřelo o šestnáct lidí víc než loni

V květnu zemřelo na českých silnicích 56 lidí, o 16 víc než loni. Od začátku roku si dopravní nehody vyžádaly 188 obětí, což je o 27 víc než za prvních pět měsíců minulého roku. Zřejmě poslední obětí uplynulého měsíce je motorkář, který nepřežil nehodu poslední květnový den.

Negativní roli ve statistice sehrálo slunečné a teplé počasí, které u mnoha řidičů způsobilo nepozornost, únavu či podcenění dopravní situace.Květnová bilance je předběžná. Oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.

„Svou negativní roli v tragické bilanci nehod sehrály příznivé klimatické podmínky, které letos v květnu připomínaly spíše prázdninové počasí,“ konstatoval Lerch. Většina tragických nehod měla podobný scénář - na rovném přehledném úseku se střetla auta v protisměru nebo auto vyjelo ze silnice a narazilo do stromu či jiné pevné překážky.

Oběťmi jsou nejčastěji řidiči nebo spolujezdci motorových vozidel, je mezi nimi také 11 motocyklistů a osm chodců. Nejtragičtější dny končícího měsíce byly podle dosavadní bilance 12. a 13. květen, kdy nehody nepřežili čtyři lidé.

Z porevoluční doby zaznamenali policisté v květnu nejvíce smrtelných nehod v roce 1994, kdy o život přišlo 125 lidí. Letošní květen je nejtragičtější od roku 2012, kdy policisté zaznamenali 61 obětí na životech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.