Trdelník je Čechů, černoška je nevhodná, píše politička Okamurovy SPD. Stánkaři chce diktovat, co má mít v reklamě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trdelník je Čechů, černoška je nevhodná, píše politička Okamurovy SPD. Stánkaři chce diktovat, co má mít v reklamě

Trdelník je Čechů, černoška je nevhodná, píše politička Okamurovy SPD. Stánkaři chce diktovat, co má mít v reklamě

Místopředsedkyně SPD v Karlovarském kraji Věra Maříková má problém s reklamou před obchodním centrem Varyáda. Na stánku je tam fotografie černošské holčičky s trdelníkem. Maříková se o tom rozepsala na svém facebooku, kde konstatuje, že obrázek je pro ni „dosti nevhodný“. A při tom chybně argumentuje, že zmíněné jídlo je české. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Maříková píše, že se o věc začala zajímat na základě podnětu od rozhořčeného občana. Ten by totiž na stánku soukromé firmy radši viděl „českou dívenku“. Maříková mu ve svém facebookovém příspěvku sekunduje. „Když vezmu, že trdelník patří Čechům, tak zmíněná reklama je nevhodná,“ píše a zamýšlí se, jak majitele donutit, aby reklamu změnil.

Aktuálně.cz se s političkou SPD spojilo a ptalo se na podrobnosti. Maříková říká, že se na ní kvůli reklamě obrátilo několik lidí a že si na facebooku chtěla zjistit názory dalších uživatelů – jak se politici v podobných případech s oblibou hájí. Maříková dodává: „Trdlo je český pokrm. Když jsou mezinárodní festivaly o jídle, tak na těch, co jsem byla já, jsou Češi vždycky s trdelníkem.“

To samo je chybná úvaha, jelikož trdelník není český, jakkoli se ho tak snaží někteří stánkaři prezentovat, ale maďarský.

Příspěvek Věry MaříkovéPříspěvek Věry Maříkovéautor: Facebook Věry Maříkové

Zmíněný server se kvůli případu spojil i s jednatelem společnosti, která stánek provozuje. „Jája, jak se ta malá sympatická slečna jmenuje, je Češka. Pokud jde jen o barvu kůže, tak my tam nevidíme rozdíl. Absolutně jsme neviděli důvod, proč tam tuto slečnu nedat, když se nám tato příležitost naskytla," řekl v odpovědi Radek Klein, který dodává, že pokud by podobně uvažovalo víc podnikatelů, možná by někteří Češi pochopili, „že barva kůže rozdíly nedělá“.

Politici a představitelé SPD se přitom podobných výroků dopouštějí takřka se železnou pravidelností. Terčem už jim byli Židé, Romové a téma holocaustu v táboře v Letech nebo homosexuálové. Trestní oznámení kvůli tomu padlo na Tomia Okamuru, poslance Miloslava Roznera nebo bývalého tajemníka hnutí Jaroslava Staníka. Některé výroky překračují hranici svobody slova a jsou trestné, jak pro INFO.CZ před časem potvrdil právník Aleš Rozehnal.

Dlužno podotknout, že SPD není jediná strana, jejíž členové mají talent na příkré a kontroverzní soudy na facebooku. Podobné přešlapy se daří například i komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který naposledy tento týden šířil nepodloženou poplašnou zprávu, že do pokrmu, kterým se v Hradci Králové přiotrávily desítky lidí, dal někdo jed a řečnickou otázkou při tom lidi pobízel, aby si domysleli, kdo to mohl být, když se jednalo „o kebab“. Svůj omyl později svedl na média, která ale o kauze informovala přesně a na základě vyjádření zdravotníků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.