Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trdelník je Čechů, černoška je nevhodná, píše politička Okamurovy SPD. Stánkaři chce diktovat, co má mít v reklamě

Trdelník je Čechů, černoška je nevhodná, píše politička Okamurovy SPD. Stánkaři chce diktovat, co má mít v reklamě

Místopředsedkyně SPD v Karlovarském kraji Věra Maříková má problém s reklamou před obchodním centrem Varyáda. Na stánku je tam fotografie černošské holčičky s trdelníkem. Maříková se o tom rozepsala na svém facebooku, kde konstatuje, že obrázek je pro ni „dosti nevhodný“. A při tom chybně argumentuje, že zmíněné jídlo je české. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Maříková píše, že se o věc začala zajímat na základě podnětu od rozhořčeného občana. Ten by totiž na stánku soukromé firmy radši viděl „českou dívenku“. Maříková mu ve svém facebookovém příspěvku sekunduje. „Když vezmu, že trdelník patří Čechům, tak zmíněná reklama je nevhodná,“ píše a zamýšlí se, jak majitele donutit, aby reklamu změnil.

Aktuálně.cz se s političkou SPD spojilo a ptalo se na podrobnosti. Maříková říká, že se na ní kvůli reklamě obrátilo několik lidí a že si na facebooku chtěla zjistit názory dalších uživatelů – jak se politici v podobných případech s oblibou hájí. Maříková dodává: „Trdlo je český pokrm. Když jsou mezinárodní festivaly o jídle, tak na těch, co jsem byla já, jsou Češi vždycky s trdelníkem.“

To samo je chybná úvaha, jelikož trdelník není český, jakkoli se ho tak snaží někteří stánkaři prezentovat, ale maďarský.

Příspěvek Věry MaříkovéPříspěvek Věry Maříkovéautor: Facebook Věry Maříkové

Zmíněný server se kvůli případu spojil i s jednatelem společnosti, která stánek provozuje. „Jája, jak se ta malá sympatická slečna jmenuje, je Češka. Pokud jde jen o barvu kůže, tak my tam nevidíme rozdíl. Absolutně jsme neviděli důvod, proč tam tuto slečnu nedat, když se nám tato příležitost naskytla," řekl v odpovědi Radek Klein, který dodává, že pokud by podobně uvažovalo víc podnikatelů, možná by někteří Češi pochopili, „že barva kůže rozdíly nedělá“.

Politici a představitelé SPD se přitom podobných výroků dopouštějí takřka se železnou pravidelností. Terčem už jim byli Židé, Romové a téma holocaustu v táboře v Letech nebo homosexuálové. Trestní oznámení kvůli tomu padlo na Tomia Okamuru, poslance Miloslava Roznera nebo bývalého tajemníka hnutí Jaroslava Staníka. Některé výroky překračují hranici svobody slova a jsou trestné, jak pro INFO.CZ před časem potvrdil právník Aleš Rozehnal.

Dlužno podotknout, že SPD není jediná strana, jejíž členové mají talent na příkré a kontroverzní soudy na facebooku. Podobné přešlapy se daří například i komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který naposledy tento týden šířil nepodloženou poplašnou zprávu, že do pokrmu, kterým se v Hradci Králové přiotrávily desítky lidí, dal někdo jed a řečnickou otázkou při tom lidi pobízel, aby si domysleli, kdo to mohl být, když se jednalo „o kebab“. Svůj omyl později svedl na média, která ale o kauze informovala přesně a na základě vyjádření zdravotníků.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1