Články odjinud

Trestní oznámení proti Babišovi zřejmě nepodáme, říká Plíšek pro INFO.CZ k závěrům komise

Za necelých čtrnáct dní má sněmovní komise vyšetřující úniky ze spisů předložit poslancům svou závěrečnou zprávu. Podle jejího předsedy Martina Plíška (TOP 09) schválí zprávu do konce příštího týdne. Na začátku fungování komise Plíšek říkal, že by vyústěním její práce mohlo být i podání trestního oznámení kvůli anonymním nahrávkám šéfa ANO Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. K tomu ale zřejmě nedojde. „Všechny kauzy, které jsme řešili, šetří policie, tak by to mohlo být kontraproduktivní,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Plíšek. Přijít by ale mohly návrhy na legislativní změny. Dotkly by se například policistů, kteří odchází z aktivní služby. „Bývalí policisté přechází do soukromé sféry, zakládají detektivní agentury, přináší si tam určité informace, mají kontakty na aktivní policisty nebo novináře. Já si dokážu představit nějakou ochrannou lhůtu mezi přechodem z aktivní služby do soukromého sektoru,“ popsal Plíšek, co se poslancům honí hlavou.

V rámci sněmovní komise pracujete na závěrečné zprávě, kterou máte poslanecké sněmovně předložit do 12. září. K jakým závěrům jste během uplynulých týdnů došli?

Měli jsme na zasedáních komise dvacet šest lidí, což je celkem velká skupina. Jednalo se o členy vlády, zástupce policie a státního zastupitelství, novináře či bezpečnostní složky. Dali nám vhled do toho, jaká jsou slabá místa pro úniky informací z vyšetřovacích spisů a jaká opatření by případně navrhovali přijmout. My nyní vyhodnocujeme všechny výslechy.

Co bude výsledkem?

Řekl bych, že základní sdělení je kromě toho obligátního, že jde vždy o jednotlivá lidská selhání, také to, že musíme prostor pro možná selhání maximálně zužovat. Mluvíme s kolegy v komisi o tom, zda neupravit nějakým způsobem legislativu při nakládání s osobními údaji obviněných osob. To znamená, že řešíme, zda navrhneme úpravu zákona o ochraně osobních údajů či nezpřesníme zákon o svobodném přístupu k informacím, protože ten vylučuje sdělování informací k některým úkonům v rámci trestního řízení, nicméně soudní judikatura se vyvinula tím směrem, že se zveřejňují informace, které by se z pohledu členů komise v dané fázi zveřejňovat neměly.

Našli jste i další slabá místa pro úniky?

Chceme se také pobavit o zákonu o bezpečnostní činnosti a detektivních agenturách. Bývalí policisté přechází do soukromé sféry, zakládají detektivní agentury, přináší si tam určité informace, mají kontakty na aktivní policisty nebo novináře. Potom tedy může také docházet k tomu, že se některé ať už smyšlené nebo jiné informace dostanou do veřejného prostoru. Já si dokážu představit nějakou ochrannou lhůtu mezi přechodem z aktivní služby do soukromého sektoru.

Nějakou dobu by tedy bývalí policisté nemohli přejít do soukromého sektoru?

Ano, byla by tam ochranná doba.

Jak dlouhá by měla být?

O tom vedeme debatu. Ale nějaká by být mohla. Nepochybně na sebe také naráží kompetence Generální inspekce bezpečnostních sborů a soustavy státního zastupitelství při šetření samotných úniků i při odebírání některých kauz GIBS ze strany státního zastupitelství. Tam řešíme, zda tyto kompetence nezpřesnit. Jiná věc je ta, že nejde vždy o legislativní opatření, ale i o to, zda instituce vykonávají kompetence, které mají. To je věc spíše personální než systémová nebo legislativní.

Největší pozornost vzbudil případ komunikace mezi Andrejem Babišem a dnes už bývalým novinářem MF DNES Markem Přibilem, kteří na anonymní tajně pořízené nahrávce řeší texty proti Babišově politické konkurenci.

Komise se také vyjádří ke svědecké výpovědi novináře Přibila. Zůstávají tam některé rozpory s výpověďmi jiných svědků.

Marka Přibila jste si kvůli tomu zvali dokonce dvakrát. Ani podruhé rozpory nebyl schopný vysvětlit?

Rozpory tam trvají. Komise se k tomu bude chtít nějakým způsobem postavit. Já nyní nechci předjímat, protože se o tom budeme radit nadcházející týden, kdy budeme zprávu zpracovávat. Já předpokládám, že na konci příštího týdne bychom měli schválit závěrečnou zprávu komise a následně ji předložíme poslanecké sněmovně.

Ještě nějaké další body se ve zprávě komise objeví?

Můžeme se také obecně dotknout toho, že komise měla šetřit nejen úniky z konkrétních vyšetřovacích spisů jako Beretta, Vidkun, nahrávky Babiš-Přibil, kauza Nečas a Nagyová-Nečasová, OKD nebo dotační kauza na ministerstvu školství. Komise měla zadání řešit i to, zda nemohlo dojít k zneužití informací či destabilizaci demokratického právního řádu. Toho se můžeme dotknout spíše v obecné rovině, protože to může každý člen vnímat z hlediska svého politického zaměření jinak.

Je také možné, že komise měla i určitý preventivní charakter v tom smyslu, že pakliže by si na nadcházející týdny někdo časoval vynášení informací očerňujících konkurenci, tak se tak třeba nakonec nemusí stát. Všiml jsem si, že všichni členové komise považují za špatný jev, když se trestní řízení vede v přímém přenosu, protože má být ze zásady neveřejné. A už vůbec není správné, že se zveřejňují některé soukromé údaje, které se vážou k obviněným osobám.

Co otázka veřejného zájmu na zveřejnění některých skutečností?

Na druhou stranu chápu, že existuje veřejný zájem ohledně alespoň některých informací, pokud se trestní stíhání týká veřejně aktivních osob. Tady si myslím, že by policie a dozorové státní zastupitelství měly mít určitá pravidla pro informování veřejnosti v případě, kdy se kauza týká veřejně známé osobnosti, respektive politika. Už proto, abychom v médiích nečetli různé nepravdy nebo polopravdy o případech.

Na začátku fungování komise jste v rozhovoru pro INFO.CZ říkal, že by možným výsledkem mohlo být i podání trestního oznámení. Uděláte tak?

Nemohu říct, že uvažujeme o trestním oznámení, byť i k tomu se komise vrátí příští týden. Nicméně vzhledem k tomu, že všechny kauzy, které jsme řešili, šetří policie, tak by to mohlo být kontraproduktivní. Trestní oznámení by mělo smysl v případě, že bychom měli informaci, že tam nekonají orgány činné v trestním řízení. Takovou informaci nemáme. Proto to spíše nepředpokládám.

Dozvěděli jste se tedy, že se policie případem nahrávek Babiše a Přibila zabývá dostatečně na to, aby vy jste do toho nemuseli vstupovat?

Policie to řešila ve dvou rovinách. V jedné se zabývala trestním oznámením Andreje Babiše na pořízení nahrávek.

To ale odložila.

Ano, s odůvodněním, že se trestný čin nestal. Policie také řeší obsah nahrávek rozhovorů mezi Andrejem Babišem a Markem Přibilem. Není tedy nutné to řešit nějakým podnětem ze strany komise.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818