Tropy v květnu a zima na blátě? Šéf meteorologů nastínil, jak se v Česku změní počasí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tropy v květnu a zima na blátě? Šéf meteorologů nastínil, jak se v Česku změní počasí

Tropy v květnu a zima na blátě? Šéf meteorologů nastínil, jak se v Česku změní počasí

Podle ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Marka Riedera je počasí v Česku v posledních dvaceti letech extrémnější než v minulosti. A měnit by se mohlo i v budoucnu. Rider v rozhovoru pro Blesk.cz odhaduje, že tropy a sucho budou trvat od dubna do října a spíše než sníh můžeme v zimě očekávat déšť. 

„Překvapujeme mě, že jaro skoro nebylo a ze zimy jsme přešli téměř do léta. Je to způsobeno dlouhodobě nadprůměrnými teplotami v dubnu a květnu,“ říká šéf českých meteorologů Mark Reider s tím, že duben byl nejteplejším měsícem v dějinách měření. Teplota se pohybovala pět stupňů nad dlouhodobým průměrem.

V rozhovoru ve studiu Blesk zmínil, že tropy z posledních týdnů mohou být projevem a potvrzením scénářů klimatických změn. „Z nich vychází, že by se měla prodloužit teplejší a sušší období, a to zhruba od dubna do října. Naopak vlhčeji by mohlo být od listopadu do března,“ uvádí.

Šéf meteorologů zároveň nevylučuje, že tyto změny by mohly být trvalé. „Extrémy se vyskytovaly i v minulosti, byly extrémně teplé nebo studené zimy, jara nebo léta. Nicméně četnost výskytů extrémních situací během posledních 20 let je skutečně vysoká. Je to téměř každý druhý rok,“ upozorňuje. Vyloučit zároveň nelze ani to, že letošní i budoucí léta budou teplejší, než bylo v minulosti běžné.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.


 

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.