Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumf vedení ČSSD před referendem o vládě: Může s ním spojit funkce, vyhráno by ale přesto nemělo

Trumf vedení ČSSD před referendem o vládě: Může s ním spojit funkce, vyhráno by ale přesto nemělo

Špičky ČSSD a hnutí ANO dojednávají koaliční spolupráci, zatím ale stále není jisté, zda se dopracují ke shodě. I pokud by se tak stalo, zůstává před vedením sociální demokracie jeden velký úkol: přesvědčit o vládní spolupráci s ANO i své spolustraníky. Právě ti budou mít totiž poslední slovo v rámci vnitrostranického referenda, které je doslova časovanou bombou. Špičky strany by proto mohly přijít s trumfem: spojit hlasování se svými mandáty. Ztráty vedení v důsledku zamítavého výsledku referenda by se totiž straníci mohli bát ještě víc, než vlády s Babišem.

Poslední dny jasně ukazují, že ČSSD je v otázce spolupráce s hnutím Andreje Babiše stále citelně rozdělená. Ve středu vystoupili jako „rebelové“ senátoři, kteří chtějí, aby strana zamířila do opozice. První místopředseda Jiří Zimola jim v odpověď vzkázal, že jsou odstřihnutí od reality. Kritika ale zaznívá i z některých regionů. Ve vnitrostranickém referendu budou případně hlasovat všichni straníci, jejich hlasy budou mít stejnou váhu. Pro vedení sociální demokracie zůstává výsledek velkou neznámou.

Možností je vnitrostranické referendum na poslední chvíli obejít a neriskovat osud dojednané koalice. Už v minulých týdnech zaznívaly například obavy, že by mohlo být napadeno hackery a nějak ovlivněno. Takový krok by sice zachránil ČSSD vládní posty, ale ve straně by vyvolal bouři nevole.

Sociální demokraté, které INFO.CZ oslovilo, proto tuto možnost zatím zásadně odmítají.„Není důvod pochybovat o tom, že v případě, že dojde k dohodě na úrovni vyjednávacích týmů, bude následovat avizované referendum. Podle informací, které mám, je sociální demokracie na referendum organizačně připravena,“ tvrdí předseda Mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček.

„O našem případném zasednutí ve vládě bude určitě rozhodovat vnitrostranické referendum, tak jak se na tom strana dohodla na svém sjezdu. Nevidím důvod k tomu, proč by nemělo proběhnout,“ domnívá se poslanec a bývalý člen vedení ČSSD Jan Birke. Stejně to vidí i současný místopředseda strany a zákonodárce Roman Onderka: „Nedokážu si představit, že by o případné vládní spolupráci s hnutím ANO, rozhodl jakýkoliv stranický orgán (předsednictvo či Ústřední výkonný výbor). Toto rozhodnutí náleží všem členům ČSSD ve vnitrostranickém referendu.“

Žádné technicko-organizační obtíže nepřipouští ani krajský tajemník KVV ČSSD Libereckého kraje Michal Wildner: „Věřím, že vystoupení představitelů ČSSD přinese další vyjasnění pozic, podporu atd. Za sebe jsem názoru, že všechny útoky a kritika na postup vyjednávačů jsou velmi špatné, pozice ČSSD je jasná a pokud referendum bude zmařeno a účast ve vládě odmítnuta, potom mám obavy o pozici i osud ČSSD.“

„Hlasování, když bylo přislíbeno, proběhne,“ odpověděl pro INFO.CZ hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Pokus obejít vnitrostranické referendum by byl problematický i podle politologa Lukáše Jelínka, který má k sociální demokracii blízko. „Myslím, že by si Jan Hamáček netroufl obejít vnitrostranické referendum. Zvlášť, když několikrát zopakoval, že proběhne. Kdyby něco takového udělal, tak by to pro něj bylo horší, než kdyby referendum dopadlo špatně. Myslím, že bude stranu přesvědčovat velmi vydatně, aby případnou dohodu přijala. Myslím, že bude on i jeho kolegové objíždět republiku a apelovat na členy,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jan Hamáček by ale podle něj mohl přijít s jiným plánem: dát hlasování ještě větší váhu tím, že s ním spojí i otázku svého setrvání v čele partaje. „Může mít v ruce silný trumf. Umím si představit, že by v nějaké fázi, pokud to bude nutné, dokázal tento trumf vytáhnout,“ domnívá se Jelínek.

„Posílil by tím šanci na schválení návrhu v referendu, protože myslím, že jestli se něčeho bojí sociální demokraté víc, než toho, že by to špatně dopadlo s hnutím ANO, tak toho, že by přišli o pracně sestavené nové vedení,“ dodává politolog. Určitá úleva z toho, že se partaji podařilo navolit nové vedení, byla patrná i na jejím sjezdu. Hamáček přispěl i k rozhodnutí sjezdu, že vůbec bude s hnutím ANO o vládní spolupráci vyjednávat.

„Kdyby mu hodně záležela na tom, aby dohoda prošla, tak by ji mohl spojit se svou osobní pozicí. Aniž bych nyní odhadoval, jak by to dopadlo,“ uzavírá Jelínek.

Předseda ani místopředseda ČSSD na dotaz, zda by mohli s podobným plánem přijít, do zveřejnění článku neodpověděli.

I pokud by tak Hamáček – a případně i Zimola – učinili, není jisté, zda by to mělo pro všechny straníky zásadní vliv. „Rozhodnutí o tom, zda výsledky referenda spojit s fungováním vedení, nechávám zcela na jeho členech, pro mě nic takového nutné není. Rozhodující v mém hlasování v referendu bude, zda bude členem vlády trestně stíhaná osoba, či nikoliv,“ tvrdí poslanec Ondřej Veselý. Dlužno podotknout, že není zdaleka jediný, kdo má s Andrejem Babišem kvůli jeho stíhání problém. A hnutí ANO ani náznakem nepřipouští, že by si kabinet bez svého předsedy dokázalo představit.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1