Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko je ve válce s terorismem. Dovolená na riviéře Čechy přesto láká

Turecko je ve válce s terorismem. Dovolená na riviéře Čechy přesto láká

Je vůbec ještě bezpečné jezdit do Turecka? Odpověď není jednoznačná. Turecko láká turisty na krásné pláže, památky, dobré ceny i vynikající jídlo, jenže země zažila v minulém roce osm vážných teroristických útoků. A trvalo to jen hodinu a půl a Tureckem otřásl první letošní útok, při kterém umírali především návštěvníci z ciziny. Češi se v minulosti báli a zájezdy rušili, teď to ale vypadá, že je už terorismus tolik neděsí. Přispělo k tomu velkým dílem podstatné snížení cen zájezdů.

Cestovní kanceláře ubezpečují, že v letoviscích k žádným útokům nedochází. Turci, pro které je cestovní ruch významným segmentem ekonomiky, dělají všechno pro to, aby se turisté cítili bezpečně.

„Hoteliéři již v minulém roce přijali zvýšená bezpečnostní opatření. Do hotelu se jen tak někdo nedostane, kdo tam nemá co dělat. U vchodů jsou velice často ozbrojené ochranky, byly nainstalovány bezpečnostní rámy a na plážích a v centrech letovisek se pohybují policisté v utajení,“ vysvětluje František Vorel, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Blue Style.

Zvýšená bezpečnostní opatření pocítili i fotbalisté pražské Sparty do devatenácti let, kteří cestovali v listopadu k pohárovému utkání do jihotureckého Izmiru. „Autobus doprovázel na všech cestách policista na motorce, který mimo to hlídal okolí hotelu. Původně plánované ubytování v centru města jim turecká strana doporučila změnit z bezpečnostních důvodů. Stadion při zápase hlídaly desítky policistů, ačkoliv se jednalo o utkání mládeže. Na samotný stadion autobus vjížděl přes dva policejní zátarasy, přísné byly rovněž kontroly na letišti. Atmosféra silně působila na samotné hráče, kteří z ní neměli dobrý pocit.

Ještě v roce 2014 žádná přísnější bezpečnostní opatření neplatila. Když tehdy cestovali studenti politologie z Vysoké školy ekonomické přímo do hlavního města Ankary, bezpečnostní problémy nebyly. Studenti se mohli zcela bez problému po metropoli pohybovat. Atmosféra ve městě byla naprosto uvolněná.

Ministerstvo zahraničí od minulého roku upozorňuje Čechy, aby cestu do Turecka promysleli. „Nedoporučujeme Čechům, aby cestovali do jihovýchodní oblasti Turecka, vždycky jim doporučujeme, aby opravdu zvážili nutnost cestování do Ankary,“ řekla pro server INFO.CZ Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Jihovýchod země se v minulosti opakovaně stal dějištěm útoků kurdských extremistů, kteří ale míří hlavně na policisty. Ve dvou největších městech je riziko obecnější.

Koho stále láká cestování na tureckou riviéru, měl by si dát také pozor. Podle ministerstva je lepší, když se budou turisté zdržovat jen v hotelových komplexech a vyhnou se místům, kde se zdržuje mnoho lidí.

Mají Češi o cestování do Turecka zájem?

Turecko je oblíbenou turistickou destinací, jen v roce 2014 navštívilo tuto zemi 4,5 milionu německých turistů, druhou velkou skupinou byly Rusové. Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se vyostřily na konci roku 2015, když Turecko sestřelilo ruský bitevník. Rusko v reakci na to uvalilo na Turecko ekonomické sankce a cestovní ruch na několik měsíců ustal. Všechny tyto události donutily turecké podnikatele výrazně zlevňovat. A výhodné nabídky Češi využili.

 „Ta riviéra, na kterou jezdí čeští turisté v létě na dovolenou, je nějakých 800 kilometrů daleko, to je jako zhruba z Prahy do Bruselu, takže to je třeba si uvědomit,“ upozorňuje Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria. Cestovní kanceláře se sice shodují, že zájem o cestování do Turecka v souvislosti s terorismem, uprchlickou krizí i pokusem o puč poklesl, není to ale tak dramatické, jak se může na první pohled zdát.

 „Na last minute se Turecko prodávalo poměrně dobře,“ popisuje Šatný. Svůj podíl na tomto vývoji má bezpochyby cena. „Již poslední léto klesly ceny zájezdů na Tureckou riviéru o pětinu,“ říká Vorel a dodává, že v rámci předprodejů na léto je zájem mnohonásobně vyšší než ve stejném období vloni, ale stále nižší než před dvěma lety.

I přes teror, který na některých místech země ve zvýšené míře dál hrozí, Turecko získává zpět ztracenou důvěru. „Klienti zakoupené zájezdy nestornují, přibývají průběžně nové rezervace na léto 2017,“ popisuje Eva Němečková tisková mluvčí z Firo Tour. Přesto jsou cestovní kanceláře opatrné a některé dokonce přestaly nabízet zájezdy do Istanbulu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744