Články odjinud

Turecký modus operandi: Vymyslí atentát a přišijí jej nevinnému, tvrdí kurdský překladatel Čapka

Turecký modus operandi: Vymyslí atentát a přišijí jej nevinnému, tvrdí kurdský překladatel Čapka

Víkendové zatčení Sáliha Muslima v Praze přesně odpovídá asertivnímu způsobu turecké diplomacie, tvrdí pro INFO.CZ Yekta Uzunoğlu, kurdský spisovatel a překladatel děl Karla Čapka. „Turecko si vymyslelo nějaký absurdní atentát a nyní jej svádějí na Muslima. Já sám jsem byl loni na objednávku Turecka zatčen, což nedávno Ústavní soud označil za protiústavní,“ říká pro INFO.CZ spisovatel.

Pokud jde o zadržování lidí umístěných na zvláštním seznamu teroristů, je turecká diplomacie i tajné služby velmi asertivní, tvrdí kurdský spisovatel. Modus operandi tamních úřadů přitom často odpovídá současnému případu, kdy byl v Praze zadržen prominentní politik Sálih Muslim.

„Turecká vláda a policie zneužívají smlouvu s Interpolem k pronásledování nepohodlných osob. Na jejím základě Turecko požádalo o zatčení Muslima v Česku, jelikož věděli, že v Německu s tím uspět nemohou. Čekali, než Muslim přijede do Prahy, což se stalo. To, že část české policie a státního zastupitelství má afinitu k Turecku není žádným tajemstvím,“ tvrdí pro INFO.CZ spisovatel Uzunoğlu, který je již desítky let aktivistou v kurdské otázce.

Jak server INFO.CZ informoval, Sálih Muslim, prominentní kurdský politik a bývalý předseda kurdské politické strany PYD, byl v Praze zadržen v sobotu. Dříve během týdne kurdský politik navštívil konferenci v Bruselu a přednášel rovněž na ženevské univerzitě.

„Mně bytostně vadí, že se to stalo v Česku, v mém druhém domově. Česko sice pomáhá Kurdům více, než jiné evropské země, ale část státní správy má blízko k tureckým zájmům,“ dodává aktivista a spisovatel, který kromě děl Čapka přeložil i části Bible.

 

 

Články odjinud