Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecký modus operandi: Vymyslí atentát a přišijí jej nevinnému, tvrdí kurdský překladatel Čapka

Turecký modus operandi: Vymyslí atentát a přišijí jej nevinnému, tvrdí kurdský překladatel Čapka

Víkendové zatčení Sáliha Muslima v Praze přesně odpovídá asertivnímu způsobu turecké diplomacie, tvrdí pro INFO.CZ Yekta Uzunoğlu, kurdský spisovatel a překladatel děl Karla Čapka. „Turecko si vymyslelo nějaký absurdní atentát a nyní jej svádějí na Muslima. Já sám jsem byl loni na objednávku Turecka zatčen, což nedávno Ústavní soud označil za protiústavní,“ říká pro INFO.CZ spisovatel.

Pokud jde o zadržování lidí umístěných na zvláštním seznamu teroristů, je turecká diplomacie i tajné služby velmi asertivní, tvrdí kurdský spisovatel. Modus operandi tamních úřadů přitom často odpovídá současnému případu, kdy byl v Praze zadržen prominentní politik Sálih Muslim.

„Turecká vláda a policie zneužívají smlouvu s Interpolem k pronásledování nepohodlných osob. Na jejím základě Turecko požádalo o zatčení Muslima v Česku, jelikož věděli, že v Německu s tím uspět nemohou. Čekali, než Muslim přijede do Prahy, což se stalo. To, že část české policie a státního zastupitelství má afinitu k Turecku není žádným tajemstvím,“ tvrdí pro INFO.CZ spisovatel Uzunoğlu, který je již desítky let aktivistou v kurdské otázce.

Jak server INFO.CZ informoval, Sálih Muslim, prominentní kurdský politik a bývalý předseda kurdské politické strany PYD, byl v Praze zadržen v sobotu. Dříve během týdne kurdský politik navštívil konferenci v Bruselu a přednášel rovněž na ženevské univerzitě.

„Mně bytostně vadí, že se to stalo v Česku, v mém druhém domově. Česko sice pomáhá Kurdům více, než jiné evropské země, ale část státní správy má blízko k tureckým zájmům,“ dodává aktivista a spisovatel, který kromě děl Čapka přeložil i části Bible.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1