Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tuzemák obsahuje rakovinotvorné látky, tvrdí studie. Jurečka je tam chce nechat navzdory Unii

Tuzemák obsahuje rakovinotvorné látky, tvrdí studie. Jurečka je tam chce nechat navzdory Unii

Český tuzemák podle všeho obsahuje rakovinotvorné látky. Konkrétně se jedná o rumové aroma ethylformiát, které tradičnímu nápoji dodává jeho charakteristickou vůni. A nejen to – analýza totiž ukazuje, že látka může způsobovat rakovinu. Závěry nové studie se bude zabývat Evropská unie a ve hře je i zákaz používání zmíněné látky v tradičním nápoji.

Hrozící zásah Bruselu vyvolává v Česku obavy. Tuzemské likérky se teprve nedávno zotavily z následků metanolové aféry a vynucená změna složení tradičně oblíbeného alkoholického nápoje by je mohla připravit o přízeň zákazníků i o tržby.

Že se podaří problém s rakovinotvornou látkou „vyřešit“, doufá i český ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten chce nechat zjistit, zda je koncentrace látky skutečně zdraví nebezpečná, a v případě zásahu Evropské unie hodlá vyjednat pro Česko výjimku.

„Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná,“ uvedl Jurečka pro Hospodářské noviny.

Brusel k případnému udělování výjimek k používání nebezpečné látky přistupuje ve chvíli, kdy je produkt pro danou zemi specifický, tradiční a nenahraditelný. Podobně se v minulosti ukázalo, že některé druhy ryb severských států obsahují nebezpečné látky. Skandinávci obdrželi od Unie v tomto ohledu výjimku, nesmějí však tyto produkty vyvážet do zbylých zemí evropského společenství.

Podle Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky zmíněná látka zdraví nebezpečná není. „Rumové aroma je v nápojích několikrát ředěné a složka je tam v malém množství, proto hrozící zákaz vnímáme jako velké riziko pro český byznys,“ vysvětluje pro server Ihned.cz výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1