Tvrdší cizinecký zákon může z Česka vyhnat zahraniční manažery. Hrozí jim zákaz podnikání | info.cz

Články odjinud

Tvrdší cizinecký zákon může z Česka vyhnat zahraniční manažery. Hrozí jim zákaz podnikání

Zákaz podnikaní až na dobu pěti let nebo nulová šance na práci u zaměstnavatele, který je kvůli předchozím chybám označený za nespolehlivého. Pozměňovací návrh cizineckého zákona, s nímž přišel poslanec Václav Klučka (ČSSD) a který může přinést největší změny za poslední roky, by výrazně dopadl i na cizince přicházející do Česka za prací. Část jeho bodů považují za nesmyslné i právníci pro korporátní klienty.

Už dnes je podle nich vyřízení zaměstnaneckých karet složitý a byrokratický proces. Pozměňovací zákon by ho ještě zkomplikoval. Hlavní problémy vidí tři: institut nevěrohodného zaměstnavatele, změna na podnikání až po pěti letech pobytu a nutnost předkládat dokumenty v originále.

Když chce v současnosti cizinec změnit zaměstnavatele, je jeho žádost přísně posuzovaná. Podle pozměňovacího návrhu by navíc musel jít za současným zaměstnavatelem pro potvrzení, že jeho pracovní poměr trvá. Tím by ho ale mohl bezděky upozornit, že se od něj chystá odejít.

Vydání souhlasu se změnou navíc trvá už dnes dlouhé měsíce. Další byrokracii by do všeho vneslo prověřovat, zda není zaměstnavatel nespolehlivý. „Institut nespolehlivého zaměstnavatele znemožní zaměstnávat cizince všem zaměstnavatelům, kteří mají jakoukoliv pokutu, například na clech a podobně,“ vysvětluje právnička z advokátní kanceláře Radil a Schmidt Eva Holá.

Cizinci by tak „platili“ za chyby zaměstnavatele, které nemohou nijak ovlivnit. „Místo toho, aby ministerstvo vnitra řešilo efektivní vymáhání pracovněprávních práv, případně udělovalo pokuty, přebírá agendu, kterou by mělo řešit ministerstvo práce a sociálních věcí a úřady práce individuální kontrolní činností,“ tvrdí Holá.

"To je absurdní. Po pěti letech mohou lidé s dlouhodobým pobyte požádat o trvalý pobyt. A aby někdo po dobu pěti let nemohl změnit účel pobytu na podnikání, je zásadní omezení ekonomické aktivity cizinců."
Eva Holá, právnička

Norma by také cizincům podstatně omezila možnost v Česku podnikat. Pokud chce dnes cizinec, který přišel do Česka na zaměstnanecké vízum, změnit účel pobytu na podnikání, musí počkat dva roky. Podle pozměňovacího zákona by se tato doba prodloužila na pět let. „To je absurdní. Po pěti letech mohou lidé s dlouhodobým pobytem požádat o trvalý pobyt. A aby někdo po dobu pěti let nemohl změnit účel pobytu na podnikání, je zásadní omezení ekonomické aktivity cizinců. Zároveň to nereflektuje tržní poptávku. Jen to odráží to, že ministerstvo vnitra neustále tvrdí, že je podnikání nějakým způsobem zneužívané,“ říká Holá. Chybí ale podle ní tvrdé statistiky, které by zneužívání ve velkém dokázaly.

Pro příklad: Cizinec, kterého povýší do pozice, kdy právně zastupuje firmu, musí mít podle návrhu nově pobyt za účelem podnikání. Jenže podle Klučky tak zároveň může udělat až po pěti letech. Musí proto odcestovat do země původu a čekat na rozhodnutí odtamtud. V případě, že by si chtěl přivést rodinu, pak také doložit originály rodných a oddacího listu.

Právníci si ale neumí představit, jak by to v praxi mělo vypadat. Není totiž vůbec běžné dávat originální dokumenty z ruky. Navíc to zpochybňuje práci notářů.

Cizinci v Česku.Cizinci v Česku.autor: Info.cz

Sociálnědemokratický poslanec Václav Klučka se přitom netají tím, že na pozměňovacím návrhu detailně spolupracoval s ministerstvem vnitra. „Jde o návrh, jak jsem řekl v úvodním slově ve druhém čtení, který zpřísňuje podmínky řízení s cizinci a vychází z reálných praktických poznatků, které se ukázaly jako rizika dosavadního řízení,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ.

Právníci ale za pozměňovacím návrhem vidí snahu vyhnout se standardnímu legislativnímu kolečku. Už kvůli tomu, že původní návrh novely je z pera ministerstva vnitra. „Jsem o tom naprosto přesvědčená, protože pochybuju, že poslanec, který problematice nerozumí, udělá takto připravený návrh. A jsou v něm i instituty, které se objevovaly v průběhu několika let v novelách a většinou vypadly. Nejsou to novinky,“ míní Holá. Klučka se brání tím, že jednací řád neporušil.

Jak už zpravodajský portál INFO.CZ upozorňoval část bodů pozměňovacího návrhu by také mohla narazit u českých i evropských soudů. „Pozměňovací návrh zásadním způsobem dopadne na všechny druhy pobytu a zároveň vyloučí soudní přezkum. Než se dostane k Ústavnímu soudu, k Evropskému soudu pro lidská práva nebo k Soudnímu dvoru EU, tak uběhnou roky. V mezidobí to vše bude platit,“ upozorňuje Holá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud