Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdší podmínky pro cizince narazily v senátu. Kontroverzní zákon se vrací k poslancům

Tvrdší podmínky pro cizince narazily v senátu. Kontroverzní zákon se vrací k poslancům

Kontroverzní novela cizineckého zákona dnes narazila v senátu. Senátoři normu zamítli a poslali zpět do sněmovny. Pro zamítnutí hlasovalo 42 ze 73 přítomných. Jak zpravodajský portál INFO.CZ detailně informoval, za problematické body byly považovány především pozměňovací zákony sociálnědemokratického poslance Václava Klučky, s nimiž přišel za pomoci ministerstva vnitra v druhém čtení ve sněmovně. Zpravodaj novely v senátu Václav Láska řekl již dříve v rozhovoru pro INFO.CZ, že norma je v mnoha ohledech problematická. „Vnímám ji jako velmi špatný zákon. A to už po legislativní stránce jeho tvorby, kdy ministerstvo vnitra obešlo standardní legislativní proces a svoji vládu komplexním pozměňovacím návrhem podaným panem poslancem Klučkou,“ uvedl.

Odkazoval tak k faktu, že výrazné zpřísnění vnesly do novely až Klučkovy pozměňovací návrhy. Ty poslanec připravoval podle svých slov ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Zainteresované strany, které se na přípravě zákona podílely v meziresortním řízení připomínkami, se tak už nemohly vyjádřit.

I senátoři se dnes svým rozhodnutí postavili za argument, že novela by byla v rozporu s ústavou, právem EU a lidskoprávními závazky České republiky. „Plénum senátu akceptovalo návrhy obou výborů, které doporučily návrh zamítnout. Dle diskuze důvody pro takové rozhodnutí jsou porušení legislativního procesu a nesouhlas s řadou konkrétních ustanovení zákona,“ řekl pro INFO.CZ po hlasování Láska.

Cizinecký zákon se nyní vrací zpátky do sněmovny. Jak dnes v senátu připomněl ministr vnitra Milan Chovanec, sněmovna normu schválila hlasy 148 poslanců. To je více, než kolik je potřeba k přehlasování veta horní komory.

Už projednávání pozměňovacích návrhů poslance Klučky ve sněmovně rozpoutalo kontrovezi. Jak INFO.CZ informovalo, postavili se proti nim nejen experti na migraci, ale také Hospodářská komora ČR nebo Česká advokátní komora.

Poslanci nakonec nepřijali jeden z navrhovaných bodů, který by v podstatě rušil právo na soudní přezkum rozhodnutí ministerstva vnitra o neudělení oprávnění k pobytu. Další kontroverzní body ale v normě zůstaly. Zákon by tak například výrazně omezil právo cizinců v Česku podnikat. Přinesl by i povinnost předkládat doklady jako rodný nebo oddací list v originále. Významně by také zasáhl do vztahů Čechů s partnery ze třetích zemí. Podle právníků zákon narazí u českých i evropských soudů.

Výtky směrem k zákonu dnes zazněly také od bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Láska dnes na plénu uvedl příklad studenta ze Singapuru, který v Česku studuje filmové vědy. Do země přicestoval před několika lety, studoval na Univerzitě Karlově a seznámil se s Českou Markétou. Po několika letech se vzali. V té době singapurský občan ukončil nečekaně studia, a tím mu skončilo i oprávnění pobývat v Česku pro studijní účely. Chce požádat o možnost zůstat tu z důvodů takzvaného sloučení rodiny.

„Podle staré úpravy před touto novelou by tento cizinec mohl podat žádost o přechodný pobyt rodinného příslušníka, občana České republiky zde v České republice. Ministerstvo vnitra by to po pohovorech posoudilo a rozhodlo by. Podle úpravy, kterou máte před sebou, už tak učinit nemůže. Musí vycestovat zpátky do Singapuru, tam musí navštívit českou ambasádu, požádat o vízum a zahájit celý proces znovu,“ popsal senátor na plénu.

„Senátoři oprávněně kritizují novelu pro její nesoulad s mezinárodním a evropským právem, zbytečné omezování zaměstnávání a podnikání cizinců. Doufám, že poslanecká sněmovna tuto kritiku vyslyší a Senát nepřehlasuje,“ dodala k dnešnímu rozhodnutí senátu ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1