Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Týdny, ne-li měsíce politického hašteření, předpovídají po Babišově prohře prestižní New York Times

Týdny, ne-li měsíce politického hašteření, předpovídají po Babišově prohře prestižní New York Times

Česká menšinová vláda populisty a miliardáře Andreje Babiše nezískala dnes důvěru Sněmovny, píšou světové agentury. Poznamenávají také, že takový vývoj se čekal. Podle webu slovenského Denníku N může Babišova vláda své působení prodlužovat. „Pokud (prezident Miloš) Zeman vyhraje prezidentské volby, mohl by Babiš dlouho vládnout i bez důvěry," konstatoval Denník N. Americký deník The New York Times (NYT) očekává nyní „týdny, ne-li měsíce politického hašteření".

Také německá agentura DPA uvádí, že Babiš chce i přes dnešní neúspěch ve Sněmovně zůstat u moci, neboť Zeman oznámil, že nechá 63letého multimiliardáře dál dočasně vládnout a poskytne mu druhou šanci k nalezení většiny. Babiš je podle DPA pod tlakem, neboť policie ho viní z vylákání unijních dotací na Čapí hnízdo a parlament musí nyní rozhodnout, zda Babišovi zruší poslaneckou imunitu.

Agentura AP připomíná, že žádná z osmi stran ve Sněmovně nevstoupila s Babišovým hnutím ANO do koalice, protože strany považují Babiše za nevhodného kandidáta na premiéra kvůli obviněním z podvodu v souvislosti s Čapím hnízdem.

Agentura Reuters píše, že Babiš je v Česku populární díky svému slibu, že posílí český hlas v Evropské unii, sníží daně a digitalizuje státní správu. The New York Times Babiše označuje za politika vystupujícího proti establishmentu a postavu rozdělující společnost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1