U Babiše se obědvá za dvacku. Úřad vlády má pro zaměstnance pohádkové ceny, přesvědčte se sami | info.cz

Články odjinud

U Babiše se obědvá za dvacku. Úřad vlády má pro zaměstnance pohádkové ceny, přesvědčte se sami

Česnečka za dvě koruny a deset haléřů, vepřový řízek se šťouchaným bramborem za 20,20. Ne, to nejsou ceny v eurech, ani z roku 1989. Tolik korun za oběd platí zaměstnanci Úřadu vlády, odkud spravuje zemi premiér Andrej Babiš (ANO). Ve vládě sice řešili spor na proplácení školních obědů, ale to, že ve Strakově akademii úředníkům ze tří čtvrtin dotují jídlo daňoví poplatníci, je nechává v klidu.

Na stravování po celý pracovní týden, když si odpustí polévku a občas i maso, stačí zaměstnancům Úřadu vlády pouhá stokoruna. Přitom jedno hlavní jídlo tam v průměru stojí 89,60 Kč. V čem je trik?

„Konečná cena pro zaměstnance je přibližně 20 korun za hlavní jídlo (bez polévky). Zaměstnavatel hradí příspěvek Fondu kulturních a sociálních potřeb ve výši 20 Kč a příspěvek zaměstnavatele ve výši 55 % z ceny oběda, tj. cca průměrně 49 Kč,“ sdělila Blesku vedoucí tiskového odboru Strakovy akademie Vanesa Šandová (příspěvek na stravování jako alternativu ke stravenkám využívají jako benefit pro zaměstnance i jiné úřady a firmy, pozn. red.).

Dvě polévky a pět teplých jídel

Když se po cenách jídla zaměstnanců Strakovky Blesk pídil před šesti lety, hlavní jídlo tehdy stálo mezi 70 a 80 korunami. Podíl zaměstnance přitom činil 46 korun. Vypadá to tak, že od té doby na úřadě zavládl ještě větší socialismus. Podle Šandové současný provozovatel kantýny i jídelny stravu zajišťuje už od září 2013.

„Obědová nabídka se skládá ze dvou druhů polévky, pěti teplých jídel (z toho jedno bezmasé) a jednoho studeného jídla,“ dodala Šandová. Naopak běžné tržní ceny platí úředníci za nápoje. Půllitr nealko piva stojí 27 korun, když si chce žíznivý úředník dopřát půllitrový džus, zaplatí za něj 18,80 Kč.

Co na to Babiš a jak vypadá celá nabídka na Úřadu vlády?

Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud