Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ubude exekucí? Česko má nově bič na neférové poskytovatele půjček. „Největší změna,“ říká expert

Ubude exekucí? Česko má nově bič na neférové poskytovatele půjček. „Největší změna,“ říká expert

Možnost živit se poskytováním půjček se dneškem pro stovky firem stává minulostí. A to i pro ty nepoctivé, které uměly vykouzlit z tisícové půjčky milionové dluhy. Norma má za cíl rozbít začarovaný kruh dluhů a exekucí. Zákon o spotřebitelském úvěru přináší podle odborníků největší změnu za posledních patnáct let. Z původních až osmi stovek společností, které nabízejí nebankovní půjčku, by jich po dnešku mohlo zůstat na trhu jen několik desítek.

Princip změny je jednoduchý: Společnosti, které nabízejí půjčky, nově musejí získat licenci od České národní banky. Podle aktuálních údajů ČNB to dosud udělala zhruba šedesátka firem. „Seznam ale obsahuje i několik desítek leasingových společností,“ vysvětluje analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle. Subjektů, které poskytují hotovostní půjčky, požádalo jen velmi málo. Některé to možná ještě udělají opožděně. Konkrétně musí splnit dvě hlavní podmínky: Mít základní kapitál dvacet milionů korun a odborné zkoušky.

„Regulaci jako takovou považujeme za nejdůležitější změnu, která nastala v horizontu patnácti let,“ tvrdí Hůle. Výrazně podle něj zasahuje do celého dluhového byznysu půjček a exekucí, kterému se v Česku začalo dařit po roce 2000. „Bylo také zakázané rozhodčí řízení ve spotřebitelských vztazích. To znamená, že všechny závazky by měly být prověřovány nezávislým soudem, zda jsou oprávněné. To je důležité proto, aby si firmy neúčtovaly na sankcích tolik, že za půjčku deset tisíc korun chce společnost půl milionu a rozhodce jí to přiklepne, protože jde o velkého klienta,“ říká analytik. Soudy žádné takové vztahy ovlivňovat nebudou.

„Pro naprostou většinu firem, které začaly fungovat tak, že jejich majitel do podnikání investoval 200 tisíc korun na začátku a pak začal točit peníze, je 20 milionů korun likvidačních.“
Daniel Hůle, analytik společnosti Člověk v tísni

Trh firem, které nabízejí půjčky – často za neúměrně vysoké úroky, výrazně prořídne. „Kolik subjektů do dneška půjčovalo, se neví. My odhadujeme 600 až 800, nepočítám lokální lichváře. Pokud jich do legálního režimu vstoupí několik málo desítek, tak bude mnohem jednodušší je kontrolovat,“ popisuje Hůle. Dvacetimilionový kapitál vidí jako dostatečnou překážku. „Pro naprostou většinu firem, které začaly fungovat tak, že jejich majitel do podnikání investoval 200 tisíc korun na začátku, a pak začal točit peníze, je 20 milionů korun (podmínka licence - pozn. redakce) likvidačních. Odborná způsobilost personálu je také důležitá,“ říká. Některé zaměstnance podobných firem by Hůle popsal předně jako veksláky. Podle nového zákona musejí všichni projít přísnými zkouškami odbornosti.

Jak ukazují čísla ČNB, počet společností, které půjčují peníze, poklesl. Už od začátku projednávání zákona ale panovala obava, jestli se neférové společnosti prostě jen nepřesunou do nelegální oblasti. Podle Hůleho by bylo rizikové, kdyby se regulace pojala z hlediska ceny úvěru. První varianta navrhovala zastropování úroků. „To by pak chudým a nezaměstnaným lidem nemohl nikdo legálně půjčit,“ tvrdí Hůle.

Současný zákon ale podle něj nepoctivé firmy do velké míry vymýtí. Dnes část neférových společností fungovala čistě virtuálně. Pět lidí mohlo z jedné kanceláře přes internet řídit obchod po celé republice. „Teď by si museli najmout partu lidí, která bude jezdit a bude načerno vymáhat peníze. A to není vůbec snadné. Na těchto místech působí lokální, často romští lichváři, kteří si mezi sebe konkurenci nepustí. Stávající nasycenost lichváři neumožňuje, aby si tito podnikatelé najednou oblékli kšiltovku, vzali do ruky pálku a šli vymáhat peníze,“ říká Hůle. Lokální lichváře podle něj regulace není schopná vymýtit. Už kvůli tomu, že mají často úzký, nebo i příbuzenský vztah ke svým obětem.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link