Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uchvácení státu, permanentní kampaň, chaos a čistky. 100 dnů Babišovy vlády očima politologa

Uchvácení státu, permanentní kampaň, chaos a čistky. 100 dnů Babišovy vlády očima politologa

Sto dnů vlády Andreje Babiše vybízí k první předběžné bilanci. Podle politologa Ladislava Cabady menšinovou vládu hnutí ANO charakterizuje několik základních momentů. Předně, jde o vládu bez důvěry a tedy bez legitimity. Dalšími jejími typickými znaky jsou čistky v úřadech a státních podnicích nebo snaha o uchvácení státu a jeho přeměna na firmu propojenou s podnikáním premiéra a dalších spřízněných podnikatelů. Při tom všem je podle Cabady premiér limitován hledáním partnerů pro možnou novou vládu, jež by získala důvěru Poslanecké sněmovny. „A protože není vybaven potřebným pochopením pro možnost oponentury a potřebu hledání konsensu, tato jednání se mu od počátku nedaří,“ zdůrazňuje pro INFO.CZ.

„Celkově vnímám vládu Andreje Babiše jako daleko méně systematickou, než jak by u vlády řízené zastáncem řízení státu jako firmy bylo očekávatelné,“ říká Cabada. Zdůrazňuje přitom, že je třeba především připomínat, že posuzujeme vládu, která nezískala důvěru Poslanecké sněmovny a dle ústavy by měla být v rozumné době nahrazena vládou jinou. „S každým dalším dnem,“ pokračuje Cabada, „jenž uplyne od okamžiku, kdy vláda Andreje Babiše nezískala důvěru, se snižuje její legitimita, která navíc nikdy nemohla a nemůže být tak vysoká jako u vlády, která se o důvěru parlamentu může opřít. Jinými slovy, s každým dalším dnem se z této vlády stává vláda prezidentská, a to v rozporu s českou ústavou.“

Na toto zásadní a základní hodnocení pak politolog navazuje kritikou konkrétního působení vlády. „Zaprvé se velmi kriticky stavím k rozsáhlým personálním změnám na ministerstvech a obecně ve státní správě, které bych v některých okamžicích nazval spíše čistkami.“ Vláda bez důvěry by totiž podle něj měla být v otázce stability státní správy ještě zdrženlivější než vláda s důvěrou. „Avšak Babišova vláda je naopak v této oblasti velmi aktivistická, což by její předseda rád završil rychlou změnou služebního zákona navrženou právě vládou v demisi a bez důvěry, která by se stala základem čistky ještě daleko rozsáhlejší,“ upozorňuje Cabada.

Zároveň je přesvědčený, že již existuje dostatek náznaků, dle kterých můžeme říct, že klíčové posty třeba na ministerstvu zdravotnictví (nejen náměstci či ředitelé nemocnic, ale také šéfové klíčových oborů apod.), kteří jsou nově dosazováni, jsou provázáni s podnikatelskými subjekty, konkrétně hovoří například o farmaceutických firmách. „Andrej Babiš tak podle mne provádí další krok k uchvácení státu a jeho přeměně na firmu propojenou s podnikáním jeho samého a dalších spřízněných podnikatelů,“ pokračuje v hodnocení menšinové vlády hnutí ANO politolog.

Další jeho silně kritický komentář se týká vlastního působení předsedy vlády. Babiš podle něj zcela potlačil kolegiální charakter vlády a stal se v zásadě druhým, skrytým ministrem všech resortů. „Velmi často tak vstupuje přímo do agend konkrétních ministrů, čímž znesnadňuje orientaci v prioritách,“ říká. Velmi patrné je to podle něj třeba v agendě ministerstva zahraničních věcí, kde opakovaně narážíme na disonance mezi ministrem a premiérem, jenž cítí potřebu „opravovat“ nedostatky české diplomacie. „Nicméně je to trend obecnější,“ zdůrazňuje s tím, že na této kritice nic nemění skutečnost, že v evropských záležitostech se zatím premiér od nástupu do funkce choval velmi konzistentně a buduje dobré základy pro lepší pozici Česka na evropské politické scéně.

V neposlední řadě Cabada zdůrazňuje, že Babiš coby premiér v zásadě vede permanentní kampaň, přičemž se chová jako oligarcha. „Na potkání rozdává a slibuje, aniž by vyčkal odborné posouzení potřeb, nákladů apod.“ Podle Cabady tak stále více připomíná „neomezené“ vládce východní Evropy, všemocné muže, kteří ráno přijdou do kanceláře, vyslechnou problémy a do večera vše zařídí, protože demokratická diskuse o výhodách či nevýhodách řešení, nákladech a ziscích může být přeskočena. „To vše je pak okořeněno stovkami nápadů, které jsou následně staženy či korigovány, protože zjevně nebyly příliš diskutovány ani uvnitř vlády, ani uvnitř hnutí ANO, natož v širším politickém kontextu, například v parlamentu. Namátkou uveďme představy o daňové reformě,“ uzavírá Cabada.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867