Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Učitelku propustili neprávem. Prvňáčky na výletě nezneužívala

Učitelku propustili neprávem. Prvňáčky na výletě nezneužívala

Olomoucký okresní soud dnes vyhověl žalobě učitelky Vandy Fabiánové. Její Základní škola v Tršicích na Olomoucku ji loni vyhodila po pobytu dětí na škole v přírodě. Důvodem výpovědi bylo mimo jiné to, že údajně zneužívala prvňáčky, když dohlížela na hygienu jejich intimních partií. Podle soudu se zneužívání neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila.

Fabiánová jakékoliv pochybení po celou dobu popírala, u soudu se za ní postavili také rodiče samotných dětí. Kauza z loňského roku, která se táhne už několik měsíců, se podepisuje také na atmosféře ve škole i v samotné obci. Po výpovědi v Tršicích učitelka přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy.

Ředitel školy uvedl, že ho verdikt zklamal a že zváží případné odvolání. Fabiánová počítá s tím, že se na své místo vrátí.

Podle soudkyně Jaroslavy Jechové není žádným právním předpisem upraveno, jakým konkrétním způsobem má být kontrolována osobní hygiena dětí na škole v přírodě. Záleželo tak na samotné učitelce, jak se k tomu postaví. „Nebylo prokázáno, že by se její kontrola zaměřovala pouze na mytí genitálií a že by byli chlapci vystaveni jejímu nepatřičnému chování a zneužívání. Žalobkyně svým důsledným dohlížením na provádění osobní hygieny chlapců první třídy, kteří ji s ohledem na svůj věk nebyli schopni nebo ochotni provádět, neporušila žádné předpisy," uvedla soudkyně.

Výpověď podle soudu nemohla Fabiánová dostat ani za údajné pochybení v roli zdravotnice, kdy podle vedení školy neposkytovala včas a řádně dětem při pobytu léky. „Nelze ukončit pracovní poměr učitelky s tím, že porušila povinnosti zdravotníka," doplnila Jechová.

Ředitel školy Jaromír Vachutka byl rozsudkem zklamán. „Při tolika porušeních je to pro mne zklamání a zvážíme se odvolat. Ty body (výpovědi) byly natolik závažné, že k nim měla soudkyně rozhodně přihlédnout," řekl novinářům Vachutka. Na jeho kroky čeká také starostka obce Tršice, která je zřizovatelem školy. „Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Svoláme schůzku a budeme o tom se zastupiteli jednat, musíme počkat, co se stane dál," řekla dnes starostka Leona Stejskalová.

Fabiánová počítá s tím, že se na své místo vrátí. „Jsem ráda, že to dopadlo v můj prospěch, počítám s tím, že se protistrana odvolá a že to bude ještě na dlouho. Počítám s tím, že se tam vrátím, ale bude to těžká záležitost," řekla novinářům. Uvedla rovněž, že zvažuje i případnou žalobu na ředitele školy kvůli poškození jejího jména. „Zatím totiž všechny náklady na tento proces hradí obec," doplnila pedagožka.

Vyhlášení rozsudku provázely velké emoce, síň zaplnili rodiče samotných dětí, kteří se postavili za propuštěnou učitelku. Fabiánová po výpovědi v Tršicích přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy. „Jinak to ani dopadnout nemohlo, zdravý rozum zvítězil. Je to smutné, že to muselo dojít až k soudu," řekla dnes matka jednoho z dětí.

Kauza z loňského roku, která se táhne už několik měsíců, se podepisuje také na atmosféře ve škole i v samotné obci. V Tršicích visí dosud plakáty upozorňující na kauzu, velkému tlaku byly však vystaveny také bývalé kolegyně Fabiánové, které na její chování na škole v přírodě ředitele upozornily. Domů jim prý chodily anonymy, jedna z pedagožek nakonec ze školy kvůli těmto tlakům odešla. Ředitel školy Vachutka byl do funkce jmenován a obec ho přes protesty rodičů nemohla odvolat, neměla k tomu zákonné důvody. Funkce mu končí 31. prosince 2017, řekla starostka.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1