Udělal jsem chybu, přiznává Brabcův úředník v kauze lithium. Havlíčkovi prý poslal špatný dopis | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Udělal jsem chybu, přiznává Brabcův úředník v kauze lithium. Havlíčkovi prý poslal špatný dopis

Udělal jsem chybu, přiznává Brabcův úředník v kauze lithium. Havlíčkovi prý poslal špatný dopis

Aféra kolem memoranda k těžbě lithia dostává nový rozměr. Server Aktuálně.cz mluvil s ředitelem odboru geologie na ministerstvu životního prostředí Martinem Holým, který přiznává, že na rezort průmyslu omylem poslal špatný dopis, se kterým jeho šéf Richard Brabec nesouhlasil. Pokud by to tak bylo, ČSSD by ztratila jednu z hlavních zbraní v kauze, protože pravidelně opakuje, že s memorandem souhlasil právě i ministr z hnutí ANO.

Předseda hnutí ANO Babiš viní kvůli memorandu ČSSD z krádeže za bíleho dne a spolu se svými kolegy se snažil jeho platnost zrušit. Na vládě ale neměli dostatečnou podporu. ČSSD naopak tvrdí, že jde o snahu dostat těžbu a zpracování lithia pod co největší kontrolu státu a upozorňuje, že  udílení licencí je v pravomoci ministerstva životního prostředí.

Brabec v minulosti uvedl, že dopis, ve kterém ministerstvo označuje memorandum za „krok správným směrem", nepsal. Za viníka označil právě svého náměstka Holého, který prý omylem odeslal špatný dokument. „Tuším, že někdy 20. září přišel na ministerstvo životního prostředí mail ředitele odboru ministerstva průmyslu, v jehož příloze byl neodeslaný dopis pana ministra Havlíčka. V tomto dopise nás žádal o podpis memoranda," popisuje Holý pro Aktuálně.cz. „Pan ministr dal jasný příkaz memorandum nepodepisovat a já jsem se s ním ztotožnil, protože doba na to zralá není," vysvětluje Holý.

720p 360p
Kontaminovaná voda i znečištěné ovzduší. Těžba lithia ve světě vzbuzuje obavy

Společnost Geomet, kterou vlastní EMH, bude podle Brabce shánět povolení k těžbě lithia na Cínovci nejméně pět let. Nebylo podle Brabce nutné, aby Havlíček podepisoval memorandum dva týdny před volbami bez projednání ve vládě. „Opravdu to není houska na krámě," řekl Brabec. Příští vláda podle něho měla řadu možností dál o podmínkách těžby diskutovat.

Brabec také uvedl, že existují různé názory na to, zda memorandum nemůže zlepšit pozici společnosti. Z žádné z licencí na průzkum nerostů vydaných v minulosti arbitráž pro Česko nevyplynula, ovšem jejich majitelé takový dokument neměli, podotkl. Sociální demokraté naopak tvrdí, že memorandum posiluje pozici státu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.